Hapis Cezasının Evde Geçirilmesi Talebi

Haz 20, 2020 | Ceza Hukuku

Hapis Cezasının Evde Geçirilmesi Talebi

  • Mahkemeniz 2012/…. E. sayılı dosyası kapsamında 2019/…. D.İŞ kararı tarafıma verilen hapis cezasının konutta çektirilmesine karar verilmesi istemidir.
  • Adana Ceza Avukatı Saim İNCEKAŞ tarafından paylaşılan “hapis cezasının evde geçirilmesi talebi ve dilekçesi aşağıdaki gibidir.

Hapis Cezasının Evde Geçirilmesi Talebi Dilekçesi

ADANA X AĞIR CEZA MAHKEMESİ

SAYIN BAŞKANLIĞI’NA

 

DOSYA                  : 

İSTEM SAHİBİ

 (HÜKÜMLÜ)           :

KONU                   :Mahkemeniz 2012/…. E. sayılı dosyası kapsamında 2019/…. D.İŞ kararı tarafıma verilen hapis cezasının konutta çektirilmesine karar verilmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR      :Sayın mahkemenizin yukarıda numarası yazılı dosyası ile yürütülen kamu davasının yargılaması neticesinde tarafıma verilen hapis cezasının kesinleşmesini müteakip yakalanarak cezamın infazı için X açık Cezaevi’ne konuldum.

Dilekçem ekinde de sayın başkanlığınızın bilgisine sunmuş olduğum engelli sağlık kurulu raporundan da görüleceği üzere tarafıma posttravmatik-postop parapleji + idrar-gaita inkontinansı teşhisi konulmuş ve tüm vücut fonksiyonlarımı kullanma engelimin %91 olduğuna heyetçe karar verilmiştir.

Mahkemenizde hükmedilen hapis cezasının süresi ve benim engellilik halim ve tüm yaşamımı tekerlekli sandalyede geçireceğim hususu da göz önüne alındığında 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un ilgili maddesinde sayılan koşulların gerçekleşmiş bulunduğu görülecektir. Bir daha ayağa kalkamayacak olmam ve raporda görülen diğer kronik hastalıklardan muzdarip olmam cezamın kalanını geçireceğim Diyarbakır Cezaevi’nin bulunduğu yerden çok uzak bir yerde ikamet etmekte ve ekonomik ve sosyal konumum açısından mahkumiyetimin konutunda infazına herhangi bir engel hiçbir durumum bulunmamaktadır. Hastalıklarım ve bedensel engelim ve özellikle bakıma ihtiyaç duyduğum gerçeği karşısında cezamın infaz kurumunda çektirilmeye devam edilmesi telafisi imkansız zararlara yol açabilecektir. İşbu nedenle mahkemenizce verilen cezanın kalanını konutta infaz edebilmem için işbu talepte bulunma zaruretim hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : İlgili yasal mevzuat

 

İSTEM VE SONUÇ   : Yukarıda ortaya koyduğumuz nedenlerle, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamımı devam ettirecek olmam ve diğer kronik hastalıklarımın da göz önüne alınarak mahkemenizce verilen ve infazına başlanan hapis cezasının kalan kısmının ilgili kanun hükmü doğrultusunda konutunda çektirilmesine karar verilmesini mahkemenizden saygıyla talep ederiz. 

 

     Hükümlü

EK:

Nüfus Bilgileri,

Sağlık Kurulu Raporu

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.