Hangi Durumlarda Satış Vaadine Dayalı Tapu Tescil Davası Açılır?

Ağu 20, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Satış Vaadi Sözleşmesinde Dava Açma Sebebi 

Vaat borçlusunun vaadini ifa olanağına rağmen taşınmazın mülkiyetinin vaat alacaklısına geçirmekten kaçınması “satış vaadi nedeniyle ferağa icbar” davasının nedenidir.

Cezai şart konmuş olsa dahi bu şart sözleşmeden dönme için değil, aksine sözleşmenin ifasını temin için kabul edilir. Vaat borçlusu davalı cezai şartı ödeyerek vaadini yerine getirmekten kurtulamaz.

Taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin aynen yerine getirilmesi mümkündür. Satış vaadinde bulunan, geçerli satış vaadi sözleşmesine rağmen akdi yerine getirmez ise, vaat edilen; vaat olunan satış akdinin yerine getirilmesi hususunda dava açmak hakkını haizdir. Zira, satış vaadi akdi, satış akdinin yapılmasına tarafları icbar eder. Mahkeme hükmü de, satış akdinin yerini tutar. Mahkemenin hükmü, borçlunun irade açıklamasının yerine geçmekle kalmayıp, alım satım akdinin de yerini tutar, bir ilam hükmü ile birlikte mülkiyet satış vaadi alacaklısına geçer(Olgaç, sge, sf. 194)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.