Haksız Tutuklama Tazminat Dava Dilekçesi

Mar 9, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Haksız Tutuklama Tazminat Dava Dilekçesi

T.C.

ADANA X AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DAVACI        :

VEKİLİ          :

DAVALI        : T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı-Devlet Mah. Dikmen Cad. No:12 06420 Çankaya / ANKARA

KONU            : Haksız tutuklama nedeni ile davalı aleyhine 15.000,00 TL maddi, 25.000,00 TL  manevi tazminat (ve yasal faizleri) istemidir.

AÇIKLAMALAR     :

  • Müvekkilimiz “uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” ve “taksirle ölüme neden olma” suçlarından X tarihinde gözaltına alınmış ve aynı tarihte de tutuklanmıştır. Tahliye tarihi ise X ‘dir.

  • Müvekkilimiz hakkında X Ağır Ceza Mahkemesi’nin X Sayılı dosyası ile kamu davası açılmış ve müvekkilimizin suçsuz olduğu anlaşılarak üzerine atılı suçtan beraat etmiştir. Karar kesinleşmiştir. Bu süreçte müvekkilimiz toplamda 5 ay 1 hafta tutuklu kalmıştır.

  • Müvekkil gözaltına alındığı zaman …….. Sanayi Sitesi’nde bir hurdacı işletmesinde işçi olarak çalışmaktaydı. Her ne kadar işletme sahibi usulüne aykırı olarak sigortasız bir şekilde müvekkili çalıştırmış olsa da, bir işçi maaşı yasal olarak en asgari miktardan hesaplanmalıdır. Aynı zamanda müvekkil kendiside gündelik işlerde çalışarak ek olarak para kazanan bir kişidir. Ve ailesi müvekkile aylık X TL’ye yakın ceza evine para yatırmıştır. Müvekkil her ne kadar 5 ay 1 hafta sonra tahliye olmuşsada, tahliye edildikten sonra gerek tutuklu kalması süreci gerek haksız yere uzayan yargılama süreci boyunca çalışamamıştır, eski işyerinden çıkarılmış ve tahliye olduktan sonra da kimse iş vermemiştir. 5 ay 1 hafta haksız tutukluluk ve 2 sene haksız yargılama süreci boyunca iş hayatı mahvolan müvekkilin çalışamadığı için 15.000,00 TL maddi zararı olmuştur.

  • Müvekkil gözaltına alınarak tutuklandığı tarihte 20 yaşındaydı. 20’li yaşlar, bireylerin hayat dolu yıllarıdır. Gerek biyolojik olarak gelişimin devam ettiği, gerek eğitim hayatı ve girişimcilik çağı olarak nitelenen bu yaş aralığında müvekkilin haksız yere tutuklanarak ceza evine girmiş olması müvekkilin psikolojisini bozmuş, 20’li yaşların verdiği tecrübesizlik ve tedirginlik ile müvekkil korku dolu aylar geçirmiştir. İş bulma imkanı  ve topluma ayak uydurmada müvekkili zor duruma düşürmüştür.

  • Karşılıklı ilişkilerin en güzel zamanları olan bu yaşlarda müvekkilin haksız tutuklanması onun  adalete olan inancını kaybettirmiş, toplumda kendisini suçlu psikolojisine sokmuştur. Tüm bu etkenler ile olağan hayatın en önemli hali olan karşı cins ile duygusal bir bağ kurma, evlenme hayatı dahi zora düşmüştür. Müvekkil tüm özgüvenini kaybetmiştir.

  • Müvekkilim ayrıca tüm bu süre boyunca haksız yere tutuklu kalmaktan dolayı aile ve arkadaş çevresinde ithamlara maruz kalmıştır. Ailesi de bu haksız tutuklama nedeniyle mağdur olmuş ve manevi olarak zarara girmiştir. Anlatılan bu sebepler ile müvekkilin 25.000,00 TL manevi zararı olmuştur.

  • Açıkladığımız nedenlerle haksız tutukluluktan doğan maddi ve manevi zararların davalı hazine tarafından tazmin edilmesini sağlamak amacıyla işbu davayı açmak zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: Ceza Muhakemesi Kanunu madde 141 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER: X Ağır Ceza Mahkemesi’nin X Sayılı dosyası (Mahkemesinden celbini talep ederiz), tanıklar, bilirkişi, her türlü kanıt.

SONUÇ VE TALEP: Açıklanan nedenlerle müvekkilimizin cezaevinde haksız olarak tutuklu kaldığı günler için fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla;

15.000,00 TL maddi tazminata ve bu miktarın gözaltı sürecinden itibaren yasal faizine,

25.000,00 TL manevi tazminata ve bu miktarın gözaltı sürecinden itibaren yasal faizine hükmedilmesini,

Tüm yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı tarafa bırakılmasına karar verilmesini talep ederiz. tarih

Davacı Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haksız Tutuklama Tazminat Dava Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.