Haksız Gözaltı Nedeniyle Tazminat Dilekçesi

Şub 5, 2020 | Genel Yazılar

Haksız Gözaltı Nedeniyle Tazminat Dilekçesi

X NÖBETÇİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

Gönderilmek Üzere

X NÖBETÇİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

 

DAVACI                :

Adres                 :

VEKİLİ                   

DAVALI                : Maliye Hazinesi

DAVA KONUSU : Haksız olarak alınan koruma tedbirleri nedeni ile tazminat

AÇIKLAMALAR :

1-Müvekkilim uyuşturucu veya  uyarıcı madde imal ve ticareti suçunu işlediği iddiası ile 31.07.2018 tarihinde  gözaltına alındı. Gözaltında 1 gün hakim önüne çıkarılmadan kaldı. Gözaltında 1 gün hakim önüne çıkarılmadığı gibi işlemediği bir suç yüzünden psikolojik şiddete maruz kaldı. Akabinde mevcutlu olarak Cumhuriyet savcılığına sevk edildi. Cumhuriyet savcılığınca uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan tutuklanmaya sevkedildi.

2-Müvekkilim  X tarihi saat 16:00 da  kullandığı X plakalı araç ile karakola giderek emniyet güçlerine teslim olmuştur. Aynı gün saat 16:45 de müvekkilimin ikamet ettiği evi aranmıştır.

3-Müvekkilim  üzerine atılı suçu işlemediği, şahsına isnat edilen suçlamalarla ilgili somut hiç bir delil bulunmadığını, Cumhuriyet savcılığınca, müvekkilimin şahsında suç oluşturacak herhangi bir eylemle ilişkilendirilemediğini, ortada uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçunu oluşturacak zaman, yer ve kişi bakımından müvekkilimin tarafıyla ilişkilendirilebilecek bir eylemin bulunmadığını ve  vermiş olduğu ifadeler dikkate alınmadan Cumhuriyet savcısının istemi üzerine Van 2.Sulh Ceza Hakimliğinin 2018/408 sayılı sorgu numarasıyla hakkında CMK 109/3-b maddesi uyarınca yerleşim yeri adresi itibarı ile kolluk birimine her hafta Pazar günleri 08:00-22:00 saatleri arasında başvurmasına ve CMK 109/3-a maddesi uyarınca hakkında yurtdışına çıkış yasağı uygulanması şeklinde adli kontrol kararı alınarak serbest bırakılmasına karar verilmiştir

4- Daha sonra hakkında Van 6.Ağır Ceza Mahkemesinde 2018/18 Esas No ile kamu davası açılması akabinde yapılan yargılama sonucunda suçsuz olduğu anlaşılarak üzerine atılı suçtan Van 6. Ağır ceza mahkemesinin 2019/38 karar numaralı kararıyla  beraat etti.

5-Müvekkilim 1 gün gözaltında kalmış ve evinde arama yapılmıştır. Müvekkilimin evinde arama yapılması müvekkilimin komşuları ve yakın çevresi tarafından suçlu olarak algılanmasına neden olmuştur. Müvekkilimin bu nedenle etrafındaki insanlar tarafından kötü gözle bakılmasına sebep olmuş. Bu durum müvekkilimin itibarını zedelemiştir. Ayrıca bu durum müvekkilimin  ve ailesi için telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmuştur.

6– Müvekkilim verilen adli kontrol kararı ile birlikte her Pazar günü karakola gidip imza atmaktaydı,bu durum müvekkilimin üzerinde baskıya neden olmaktaydı şöyle ki; müvekkilim Pazar günleri kendini imza atmayı unutmamak için zorlamasına neden oluyordu, üstelik ailesine ayıracağı zamanı karakola gitmekle harcıyordu. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında müvekkilim manevi bir çöküntü yaşamışdır.

7-Müvekkilim gözaltında 1 gün kaldı. Geç de olsa yargılama sırasında  gerçekler anlaşılmış, gözaltında kalmasının haksızlığı ortaya çıkmış hakkında beraat kararı verilmiştir. Gözaltında kaldığı süre içinde 1000 Türk Lirası maddi, duyulan üzüntü ve sosyokültürel durumu karşısında toplum içinde düşmüş olduğu durum göz önüne alınarak 5000 Türk lirası manevi tazminat isteminde bulunmamız icap etmiştir.

 

DELİLLER : Mahkeme kararı, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, tutuklama kararı,  tanıklar, her türlü sair delil.

HUKUKİ NEDENLER : CMK. md. 141-142 ve İlgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda izah edilen sebeplerden ötürü, haksız olarak yakalanıp müteakibinde haksız olarak gözaltında kalması nedeniyle uğramış olduğu zarar karşılığı olarak 1000 Türk Lirası maddi, 5000 Türk Lirası manevi olmak üzere toplam 6000 Türk Lirası tazminatın dava tarihi itibariyle yasal faizi ile birlikte davalı kurumdan alınarak tarafımıza ödenmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

                                                                                                                                          DAVACI VEKİLİ

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haksız Gözaltı Nedeniyle Tazminat Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.