Haksız Fiil Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Mar 9, 2019 | Tazminat Davası Avukatlığı

ADANA NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

 

DAVACI               :

VEKİLİ                 : Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA

 

DAVALILAR       :

DAVA DEĞERİ    :  5.550,00 TL( Beşbinbeşyüzelli Türk Lirası)  

                    

 

KONU                  : Fazlaya İlişkin  Talep  ve  Dava  Hakkımız Saklı Kalmak Kaydıyla haksız fiil nedeniyle uğranılan 5.550,00 TL maddi zararın davalılardan müştereken ve mütelsesilen Kaza Tarihinden İtibaren Yasal Faizi İle Birlikte Tahsili Talebimiz.

AÇIKLAMALAR :1)Müvekkilim …… plaka sayılı aracı ile 26/04/2014 gününde 20:30 sıralarında eşi …… çocukları, …….., ………ile birlikte bayram alışverişi yapmak için Erciş ilçesine doğru yol almış. Patnos/Erciş karayolunun 16.km.sinde seyir halinde iken davalılar ………. kılıca ait olan ve …………ın çobanlığı yaptığı küçükbaş hayvanların tamamen davalının kusurundan kaynaklanan nedenlerle ana yoldan karşıdan karşıya geçirilirken hayvanlara çarpmış ve maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir.

2)Müvekkilim seyir halinde iken karanlık olduğundan hayvanları çok yakın mesafede fark etmiş. Frene basmış ancak mesafe çok yakın olduğundan koyunlardan bir kısmına çarpmıştır. Kaza yerinin 50 m yakınında hayvanların geçişi için yapılmış hayvan alt geçidinin mevcut olduğu kaza tutanağında not olarak yer almıştır. Bu alt geçidin kullanılmayıp yerleşim yeri dışındaki karayollarında taşıt yolları üzerinde akşam saatlerinde sürüleri bulundurmak ve karşıya geçirmek yasak ve tehlikeli bir durum olup kazaya sebebiyet vermiştir. Akşam saatlerin ve karanlıkta yerleşim yeri dışında karayolunda seyretmekte olan müvekkilimin normal hızda seyrederken önüne bir koyun sürüsü çıkması durumda koyunlara çarpması kaçınılmazdır. Burada kusur tamamen koyunları sevk ve idare edene aittir.

3) Kaza anında yaralılar yola savrulmuş durumda iken olay yerine gelen ……… ……………… yaralılara yardım edecek yerde müvekkilim ve ailesine saldırmıştır. Davalılar müvekkilime yumruk atıp oğlu ……. kafasına değnekle vurmuşlar. Ve ………. kafasında meydana gelen darbe doktor raporunda bunu doğrulamaktadır. Zaten davalılar Erciş 3 Asliye Ceza Mahkemesi ……..esas sayılı dosya kapsamında yargılanmaktadırlar

4)Olayda müvekkilimim eşi….., çocukları ……………..yaralanmıştır  müvekkilimize ait  araçta ağır hasar meydana gelmiş Davalılar hayvan sahibi ve hayvanı idaresi altında bulunduran kimse olduğundan ve idaresi altında bulunan hayvanlara gereken dikkat ve itinayı göstermeyerek gereken tedbirleri almadığından BK 49 maddesi gereği hayvanların müvekkilemizin aracına vermiş bulunduğu zarardan dolayı sorumludur.

5)Müvekkilimize ait ……….plaka sayılı araçta gelen 5.050,00 TL hasar olup faturada yer almaktadır. Bu haksız eylem nedeniyle müvekkilimize ait araç değer kaybına uğramış ve müvekkilimiz eşini Van’a hastaneye götürüp getirmiş bundan dolayı yol konaklama ve tedavi gibi giderleri olmuştur. Müvekkilimizin uğramış olduğu bu zararları talep etmek zaruriyeti doğmuştur.

YASAL NEDENLER : BK MD.49,54, HUMK. Ve İlgili Mevzuat

KANITLAR             : 1-Trafik kazası tespit tutanağı

2-trafik kayıtları

3-……….E.sayılı ceza dosyası

4-tanık beyanları

5- aracın onarım faturaları

6-hastane kayıtlar (Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi)

7 – Yasal ve diğer kanıtlar

İSTEM SONUCU     : Arz edilen nedenlerle 5.050,00 TL hasar bedeli ve fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla 200,00 TL değer kaybı ve  300,00 TL hastane ve yol giderlerinin kaza tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin  davalılara yükletilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.26.02.2016                                                                                                                                   

                                                                                                          

                                                                                                             

                               

                                                                      Davacılar vekili

                                                                                                              

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.