Hakaret ve Tehdit Tazminatı Mağdur Yönünden Temyiz Dilekçesi

May 26, 2020 | Hakaret Suçu, Tehdit

Hakaret ve Tehdit Tazminatı Mağdur Yönünden Temyiz Dilekçesi

YARGITAY (   ) CEZA DAİRESİNE

Gönderilmek Üzere

X MAHKEMESİNE

                                                                                                             

Esas No :

TEMYİZ EDEN

DAVACI                                :

VEKİLİ                                   :             

KONU                                   : X  2. Asliye Hukuk Mahkemesinin  esas sayılı temyiz incelemesinin yapılarak bozulması talebidir. 

TEMYİZ NEDENLERİMİZ :

Müvekkilin haksız ve hukuksuz yere kişilik haklarının saldırıya uğradığı gerekçesiyle açmış olduğumuz manevi tazminat davasında yerel mahkemece davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir. Yerel mahkemenin bu kararı bizce usul, yasa ve hakkaniyete aykırıdır. Şöyle ki; 

1- Osmaniye  Asliye Hukuk Mahkemesince müvekkilim haksız ve hukuksuz yere maruz kaldığı olayalar neticesinde manevi tazminat talebimiz dolayısıyla yapılan yargılama sonunda davanın kısmen kabulü yolunda hüküm kurulmuştur. Oluşun aksine verilen karar usul, yasa ve hakkaniyete aykırıdır.

2- Davalı müvekkili haksız ve hukuksuz yere Cumhuriyet Savcılığına şikayet etmiş .Davalı haksız fiil ve eylemleri ile müvekkili derin üzüntü içerisine sokmuş ve müvekkili çalıştığı iş yerinde ve çevresinde itibarsızlaştırmaya çalışmıştır.

3-  Müvekkil  İl Emniyet Müdürlüğünde  memuru olarak görev yapmaktadır.Kendisi il valisinin koruması olarak görevlendirilmiştir.Meslekte gösterdiği üstün başarılar nedeni ile böylesine hassas bir görevle görevlendirilen müvekkil hakkında davalı İl Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulunmuştur.Davalı müvekkili her ortamda asılsız iftiraları ile taciz etmiş ,iş yerinde haksız soruşturmaya uğramasına sebebiyet vermiştir.

4- Davalı taraf müvekkilim hakkında hem çalıştığı kuruma hem savcılığa şikayet dilekçeleri vermiştir.Yapılan soruşturmalar takipsizlik ile sonuçlanmıştır. Davalı taraf müvekkilimin haksız bir şekilde kişilik haklarına zarar vermiştir.

5-  Davalı müvekkilimin kendisine hakaret ettiğini ve yaraladığını iddia etmektedir.Tanık beyanlarında da belirtildiği gibi müvekkilimin davalıya karşı hakaret ve yaralamaya karşı herhangi bir eylemi bulunmamaktadır .Müvekkilim 2 yıl kadar önce davalı ile aynı apartmanda oturmaktadır.Apartmanın yöneticisi olmadığı için müvekkilim gönüllü olarak apartmanın sorunları ile ilgilenmektedir.Apartman sakinlerinin talebi üzerine müvekkil apartmana doğal gaz çekilmesi için şirket ile görüşmüş fakat davalı apartmana doğal gaz çekilmesine karşı çıkmış doğal gazı çekmeye gelen işçilerle tartışmış ve müvekkilim çalıştığı kurum olan İl Emniyet Müdürlüğüne giderek apartmana doğal gaz çekilmesi konusunda müvekkilimin kendisini sıkıştırdığı iddiası ile şikayet etmiştir. 

6- Müvekkilim hakkında lehe olan hükümler uygulanmamıştır. Davalının tüm iddiaları asılsızdır gerçeği yansıtmamaktadır. Davalının tüm iddiaları iftira niteliklidir müvekkilimin yapmadığı hareketleri yapmış gibi göstermeye çalışmaktadır.

SONUÇ ve TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğimiz ve resen gözetilecek  nedenlerle Temyiz Dilekçemizin KABULÜ ile; . Asliye Hukuk Mahkemesinin  sayılı ilamının temyiz incelemesinin yapılarak BOZULMASINA karar verilmesini, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı tarafa tahmilini saygı ile arz ve talep ederim. tarih

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.