Hakaret ve Tehdide Karşılık Fiziksel Şiddet Uygulanan Eşin Davası da Kabul Edilmelidir- Yargıtay Kararı

Nis 9, 2020 | Karma Şiddet Sebebiyle Boşanma

Hakaret ve Tehdide Karşılık Fiziksel Şiddet Uygulanan Eşin Davası da Kabul Edilmelidir

Hakaret ve tehdit edip tokat atmak suretiyle fiziksel şiddet uygulamaya karşılık diğer eşin de eşine basit tıbbi müdahale gerektirir şekilde fiziksel şiddet uyguladığı anlaşılıyorsa TMK m. 166 f. II hükmüne göre az kusurlu eşin de davasının kabulü gerekir.

Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davacı-davalı kadının kocasına hakaret ve tehdit ettiği, kocasına tokat atmak suretiyle fiziksel şiddet uyguladığı; buna karşılık davalı-davacı kocanın da eşine basit tıbbi müdahale gerektirir şekilde fiziksel şiddet uyguladığı ve bu eyleminden dolayı ceza mahkemesince mahkumiyetine karar verildiği
anlaşılmaktadır.

Bu durumda evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını gerektiren olaylarda her iki taraf da kusurlu olmakla birlikte, davacı-davalı kadının daha fazla kusurlu olduğu, her iki taraf da boşanma istediğinden kadmm davası bakımından Türk Medeni Kanununu 166/2. maddesindeki boşanma koşullarının gerçekleştiği görülmektedir.

Açıklanan nedenlerle, davacı-davalı kadının boşanma davasının da kabulü ile boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davasının reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 18.07.2011, E. 2011/10699, K. 2011/12514.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakaret ve Tehdide Karşılık Fiziksel Şiddet Uygulanan Eşin Davası da Kabul Edilmelidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.