Hakaret Suç Duyurusu Dilekçesi

Tem 20, 2020 | Ceza Hukuku

Hakaret Suç Duyurusu Dilekçesi
Hakaret Suç Duyurusu Dilekçesi

Hakaret Nedeniyle Suç Duyurusu Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

Müşteki                  :

VEKİLİ                       :

ŞÜPHELİ                   :

 

SUÇ                             : Hakaret (TCK m.125/4), Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik Suçu ve Suçluyu Övme ve sair suçlar.

SUÇ TARİHİ              : 

AÇIKLAMALAR        :

 

  1. Müvekkil 2015 yılından itibaren serbest olarak avukatlık yapmaktadır. Müvekkil, …. genelinde sevilen, saygı gören, itimat edilen bir avukat olarak tanınmaktadır. X tarihinde müvekkilimiz hakkında şüphelinin yönetmekte olduğu sosyal medya aracı İnstagram’da akla hayale gelmeyecek şekilde iftiralar, hakaretler, suçu ve suçluyu öven yorumlar ve tehditler savurulmuştur. Şu anda müvekkilin can ve mal güvenliği tehlike altında olup yoğun bir tahrik altındadır.
  2. Şüphelinin söz konusu İnstagram isimli sosyal medya hesabında …isimli sayfada müvekkilin haberinin altına yorum olarak yapmış olduğu bu yalan, iftira ve suçu öven niteliğindeki paylaşımı, makul bir düzeydeki okuyucunun okuması ya da göz gezdirmesi ile zihninde, küçük düşürücü, hakaret ve tehdit içerikli anlamlar şekilleneceği aşikârdır. Şüpheli, …. isimli İnstagram sayfasında ‘… ata bak! …topu tut ! Tut …. Tut!” şeklinde aşağılayıcı hakaret içerikli, tehdit içeren, hedef gösterici halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden ifadeler kullanılmıştır.
  3. Müvekkil hakkında X tarihinde İnstagram isimli sosyal medya sitesinde haber paylaşımının altına yorum olarak yapılmış olması sebebiyle bu paylaşımda bulunulduğu için yüzlerce kişi tarafından müvekkil hakkında küçük düşürücü ibareler, ağır hakaretler, iftira dolu mesajlar yazılmasına sebep olunmuştur. X tarihinden itibaren bu yazı ve yorumlar sebebiyle müvekkil çok ciddi hakaret, tehdit ve iftiralara maruz kalmaktadır. Müvekkilin şeref, onur ve haysiyet değerlerine ilişkin olarak toplumda gülünç duruma düşürülmesine müvekkil hakkında kin ve nefret duygularının beslenmesine ve toplum önünde saygınlığının zedelenmesine ayrıca toplumda hedef gösterilmesine sebep olmuştur. Ayrıca şikâyete konu suçun internet ortamı üzerinden işlenmesi ve aleni olması nedeniyle TCK m.125/4 hükmü uyarınca hükmedilecek ceza artırılarak uygulanması gerekmektedir.
  4. Söz konusu İnstagram internet sitesinde yer alan gerçeği yansıtmayan, tahkir edici, suçu ve suçluyu öven, hakaret, tehdit ve iftira içerikli bu ifadeler sebebiyle sorumluların cezalandırılması gerekmektedir. Müvekkilin tanınmış ve saygın bir avukat olması sebebiyle şikâyetimize konu İnstagram paylaşımlarının müvekkilin kariyerine, kimliğine, şahsiyetine halel getireceği halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve hakaret gerçeği sebebiyle ivedi bir şekilde kamu davasının açılmasını talep ediyoruz.

HUKUKİ DELİLLER : Şüphelinin paylaşımını içeren İnstagram Kayıtları, Şüphelinin Paylaşımı, tanık, bilirkişi ve yasal sair her türlü delil.                      

 

NETİCE-İ TALEP      : Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerden ve Sayın Savcılığınızın re’sen gözeteceği nedenlerden dolayı, şikâyetimizin değerlendirilerek ve gerekli tahkikatın yapılarak şüpheliye gerekli en ağır cezanın verilmesi için kamu davasının açılmasını saygıyla arz ve talep ederim. tarih                                                                                                

Müşteki Vekili

EKLER:

  1. Şüpheliye ait sosyal medya profili ve paylaşım dökümleri
  2. Onaylanmış vekâletname sureti

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.