Hakaret eden eşe karşılık hakaret edip güven sarsıcı davranışlarda bulunan eş daha fazla kusurludur- Yargıtay Kararı

Mar 22, 2020 | Cinsel Şiddet

Hakaret eden eşe karşılık hakaret edip güven sarsıcı davranışlarda bulunan eş daha fazla kusurludur

Toplanan delillerden, davalı kadının eşine hakaret ettiği, buna karşılık davacı kocanın da davalı eşine hakaret ettiği, güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu, “Alın kızınızı götürün” diyerek, eşini istemediğini bildirdiği; evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını gerektiren olaylarda, her iki taraf da kusurlu olmakla birlikte davacı kocanın daha fazla kusurlu olduğu; oluşan olaylar sonucu evliliğin sürdürülmesinde taraflar bakımından bir yarar kalmadığı; böylece Türk Medeni Kanunu 166/2. Maddesindeki boşanma koşullarının da gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK.md. 166/2)karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 13.06.2011, E. 2011/9481, K. 2011/10410.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakaret eden eşe karşılık hakaret edip güven sarsıcı davranışlarda bulunan eş daha fazla kusurludur

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.