Haciz Sırasında Yapılacaklar, Haciz Prosedürü – 2018

Haciz Sırasında Yapılacaklar, Haciz Prosedürü – 2018

Haciz işlemi bir borçlunun borcunu ödememesi halinde alacaklının icra takibi açarak borcunu tahsil etme işlemine denir. Haciz işlemi sırasında alacaklının kendisi veya avukatı yanında olur.Bu yazımızda gerek avukatlar için gerekirse borçlular için haciz mahallinde dikkat edilmesi gereken hususları, haciz sırasında yapılması gerekenler eve haciz prosedüründe ince detayları konuşacağız.

Haciz İçin İlk Aşama

Öncelikle bilindiği gibi icra takibi başlatmak isteyen alacaklı veya alacaklının vekili icra dairesine giderek bir icra takibi oluşturur icra takibi sonucunda borçluya bir tebligat yollanır borçlu bu tebligata cevap verip vermediğine göre takip kesinleşir. Bu kısmı kısa ve detaysız olarak geçiyoruz. Çünkü burada işleyeceğimiz konu haciz prosedürü ve haciz sırasında yapılması gerekenler.

Hacze Gidilecek Kişinin Adres Tespiti

Hacze gidilen adresin borçluya ait olup olmadığı önemlidir. Bu durumda zaten iki şekilde gerçekleşebilir. Borçlunun mernis adresine hacze gidiliyordur ya da borçluya yapılan tebligattaki var olan adrese hacze gidiliyordur.Haciz mahalline varıldığında borçlunun faturaları olup olmadığı kontrol edilir.Bu faturalarda yer alan seri numaraları kontrol edilir.

Alacaklı vekilinin haciz talebinde adres açıkça belirtilmelidir. Bu husus önemlidir. Hazirun tarafından yeni adres bildirilemez. Ancak haciz talebi ile yazılan “hazirunun göstericeği adresler” şeklindeki bir açıklama ile pratikte bu giderilmektedir.

Alacaklı vekilinin borçlunun mernis adresi dışında bir adresine göstermesi durumunda, adrese varıldığında söz konusu adresin borçluya ait olup olmadığının araştırılması önem arz eder. Pratikte borçlunun adresine varıldığında komşularla apartman yöneticisine kapı görevlisine borçlunun orada oturup oturmadığı sorulur. Bu şekilde herhangi bir bilgiye ulaşılamaması durumunda, borçlunun mahallinde evrak araştırması yapılır. Evrak araştırması borçlu kişinin özel hayatının gizliliği ihlal edilmeden yapılmalıdır. Bu husus önemlidir, evrak araştırması esnasında bir polis refakat eder. Polis icra memurunun emirlerine uymak yükümlüdür.Ancak ne yazık ki uygulamada polisler bırakın emir uygulamayı, polisleri karakoldan çıkarmak bile zahmetli bir iştir.Evrak araştırmasında aşırıya kaçma durumunda TCK da konulan kişinin özel hayata saygı ve gizliliğini ihlal edilmiş olunur

Haciz Mahallinde Prosedür

Öncelikle haciz esnasında icra memuru elinde bulunan haciz tutanağına icra mahallinde gerçekleşen tüm sürece dair detaylar aktarır. Haciz tutanağı daha sonradan ortaya çıkacak uyuşmazlıklar için en önemli nitelikteki belgedir. Haciz tutanağında yazılması gerekenler ve dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sayılabilir:

 1. Haciz tutanağına mutlaka Haciz tarihi Haciz başlangıcı ve bitiş saati
 2. Haczedilen malların neler olduğu
 3. Haczedilen malların yediemine teslim edilmiş olup olmadığı yediemine teslim edilmiş ise takdir edilen ücretin ne kadar olduğu  ayrıca taksi ücretinin dahi detaylı bir şekilde miktarı yazılır.
 4. Haciz mahallinde bulunan borçlu alacaklı ve varsa alacaklının vekili beyanlarını bu haciz tutanağına yazdırmak zorundadır.
 5. Eğer ihtiyati haciz söz konusu ise Bu hususun haciz tutanağında açık bir şekilde belirtilmiş olması gereklidir.
 6. Haciz tutanağında mutlaka borçlunun varsa istihkak iddiasında bulunan kişinin kefilin ve yedieminlik görevi için gelen kişinin TC numaraları özellikle olmak üzere anne baba adı ve doğum tarihleri mutlaka tutanağa geçirilir.
 7. Kimlik bilgilerini açık bir şekilde ifade etmeyen kişinin beyanları esas alınmaz yani tutanağa geçirilmez.
 8. İstihkak iddiasında bulunan bir kişi var ise bu kişinin açık adresi kimlik bilgileri mutlaka tutanağa geçirilir.Ayrıca hazır bulunan alacaklı veya borçlu vekillerinin de bu istihkak iddiasına karşı beyanları mutlaka tutanağa geçirilmelidir.
 9. Borçlunun borç ödeme taahhüdü vermek istemesi durumunda ödeme taahhüdünde taahhüt tarihi ile son ödeme tarihi arasında işleyecek yasal faizi açıkça belirtilmelidir.
 10. Ayrıca tüm alacak kalemlerinin ayrı ayrı ve açıkça yazılması gerekir.
 11. Alacaklı taraf eğer faizden vazgeçmiş ise bu husus tutanağa ayrıca not edilmelidir.Tutanakta yer alması gereken zorunlu unsurları özet olarak tekrardan bir gözden geçirirsek; haciz mahallinde taahhüt verilmesi durumunda istihkak iddiası bulunması durumunda veyahut kefil olması durumunda bu hususların taahhütnamenin üst kısmına not düşünmesi gerekir.

Haczedilemeyecek Mallar Nelerdir?

 1. Devlet malları ve kamuya tahsis edilmiş mallar.
 2. Bedenini çalışmaya dayanan ve borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli eşyalar.
 3. Ailenin yaşamını devam ettirebilmesi için gereken lüzumlu eşyalar bu eşyalar Yargıtay kararları çerçevesinde buzdolabı ocak fırın çamaşır makinesi bulaşık makinesi ve benzeri eşyalardır.
 4. Borcunun Çiftçi olması durumunda ayrık haller bulunmaktadır yazımızın konusunu ilgilendirmediği için bu detaylara girilmeyecektir. Bundan başkaca detaylar denildiği üzere bu yazının konusu değildir.

Haczedilen mallar nasıl muhafaza edilir ve nerede saklanır?

İcra ve İflas Kanunu 88 maddesi gereğince para banka not çek senet poliçe gibi hususlar İcra Dairesinde saklanır.
Aynı zamanda altın gümüş gibi değerli madenler de İcra Dairesi kasasında saklanmaktadır. Eğer bulunulan bölgede ikamet eden bir Yediemin yok ise mallar yani taşınır mallar üçüncü bir kişiye veya borçluya Yediemin olarak da bırakılabilir.Alacaklı isterse malları borçluya Yediemin olarak bırakabilecektir.Bu bırakılan mallar üzerinde borçlu herhangi bir satış veya mal kaçırma gibi bir husus gerçekleştiriri borçlu hakkında iyi niyeti kötüye kullanma ceza davası açılabilecektir.

Haczedilen malların saklanması ve Yediemin ücretini avukat veya alacaklının kendisini peşin olarak vermekle yükümlüdür.Alacaklı veya alacaklı vekili söz konusu bu ücreti Yediemin olarak ödüyor ise 6 aylık ücretin toplamını ödemek zorundadır.İcra ve İflas Kanunu’nun 81 İnci maddesine göre zor kullanma hususunda yani kapının çilingir ile açılacak olması durumunda bir polis muvafakati zorunludur.

Haciz mahalline hangi araçlar ile gidilir?

Hadise savcılık arabaları ile çıkmasına özen gösterilir ancak savcılık arabası bulunmaması durumunda tarifeli taksi olarak kullanılır.Tarifeli taksi ücreti hakkaniyete uygun olarak belirlenir ve tutanağa yazılır.

Haciz Mahallinde Malların Başkasına Ait Olduğu İddası (İstihkak İddiası)

Bu durumda 3 şekil mevcuttur birincisi mallar borçlunun elinde olabilir.Borçlunun elinde bulunan mallar için bir başkası istihkak hakkında bulunursa bozuk hemen tutanağa geçirilir.İkincisi mallar üçüncü kişi ile borçlunun aynı anda Yani birlikte elinde bulunabilir.Bu durumda mallar borçlunun elindeymiş içerisinde kabul edilir. Üçüncü kişinin elinde bulunabilir bu durumda üçüncü kişinin yedieminliği kabul etmesi durumunda mallar üç kişiye Yediemin olarak bırakılır.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. Anonim dedi ki:

  Mahkemelik olan bir dava kaybedildi mahkeme masrafları için aciz kararı çıkmış 4 kardeşe bölünecek bunu kendi adıma ayrı ödeye bilirmiyim veya ne yapmaliyim

 2. uygar dedi ki:

  3500 tl lik haciz için cuma günü eve gelecekler bunu taksite çevirme yolumuzun olmadığını söylüyorlar evde alınacak bir şey yok her şeyden tek tek var tüm yazdığınız şeyleri okudum anlaşa biliyor muyuz icra memuru ile sözleşme filan taksite böldürmek için borcu ya da alacakları şeylerin fiyatını neye göre belirliyorlar cevaplarsanız sevinirim

 3. Mahmut dedi ki:

  Merhaba benim türkcelle 850 TL borcum var bundan dolayı gün içinde eve haciz geleceğini söylediler 18 yasından büyüğüm ailemle kalıyorum üzerime birsey kayıtlı değil babama ait olan eve hacize gelmeleri mümkün mü?

  • Saim İncekaş dedi ki:

   Size ait eşyalar dışında haciz uygulanamaz Mahmut Bey.

   • Aykut dedi ki:

    Bir giyim fırma 2000sn sindeki bir açık senet doldurup içra verdi bu firma binlerce kişiyi vermiş babam evinde kalıyorum mal bildirimi yaptım tek emekli maaş im var eve gelirlerse babam ne yapabilir

   • Emre dedi ki:

    Benim evimede geldiler ben evde yoktum bana ulastilat ve ben geldimi beyan ettim onlarda tamam dediler sonra beklemeden ses sistemimi alip gitmisler ne bi tutanak gordum nese bir yasal olarak o kayda yazdiracaklarimi gordum ben gelene kadar alip gitmisler hirsiz gibi ne bir nusha var aldiklari esyanin nede benim imzam bana bir yol gosterin lutfen alinan esyada benim deil baskasinin faturalinmali cocugumun dogum gunu icin almistim 1 haftalina napmaliyim

  • ertan dedi ki:

   mahmut 7 gun ıcınde ıtıraz et fazızıne farklı sehırdeysen ıcra mudurlugu yetkısıne ıtıraz et bulundugun sehırden tekrar dosya acılır..onun ıcın tekrar ıcra mudurlugunden evrak gelır 7 gun ıcınde tekrar ıtıraz et ve ederken avukatlık ucretınıde yaz borcundan en az 500 tl dusulur bu bıraz zaman alır bırak alacaklı ugrassın..dılekceyı bı bılene yazdır yargıtayın olusturdugu içtihatlar var.dosya öylece durur 850 tl için kımse ugrasmaz olur.senı cok rahatsız edersede aç e devletı avukat sıkayetı yap.SENI ARAMASI RAHATSIZ EDMESI KANUN DISIDIR 1 DEFA ARAYABILIR MSJ DAHİ ATAMAZ..NOKTA…yaşanmış tecrube bunu avukat soylemez sana ..:)

 4. FATIH EMRE dedi ki:

  ŞUAN 5 AYRI BANKAYA 85 BIN TL CIVARINDA BORCUM VAR VE 4 AYDIR ISSIZIM. IKI DOSYADAN ICRA BASLAMIS E DEVLETTEN BAKTIM. DIGER 3 BANKADAN DAHA SES YOK. UZLASMA YOLUNA GITTIM AMA PEK NETICE ALAMADIM ISTE BULAMADIM DAHA. EVE GELIRLER DIYE KORKUYORUM. EVLI VE BIR COCUK BABASIYIM. BENIM NE YAPMAM LAZIM. BILGILENDIRIRMISINIZ…

  • Saim İncekaş dedi ki:

   Fatih Bey, bu makalemizi okuyabilirsiniz. Evde bir ailenin yaşamına devam edebilmesi için gerekli eşyalar haczedilemez. Bunun dışında borçlarınızdan dolayı bulunduğunuz adrese gelinmesini engelleyemezsiniz.

 5. Mehmet dedi ki:

  Suan akbank ta 5 dosyam var icralik oldugum maasima haciz koymadilar daha eve gelceklermis evimden neler götürebilir evim de olan esyam hersey birtane yani buzdolabi tv camasir makinesi bulasik makinesi yatak odasi falan sadece salonda oturma gurubu var diger oda da iki kanepe mutfakta bir tane kanepe var bunlardan oturma grubunu götürürler mi teşekürler cevabınızı bekliyorum

 6. Mustafa dedi ki:

  Merhaba şuan 16 bin tl garanti baskasına borcum var ödeyemediğimden dolayı haciz başlatılacagını söylediler üzerime kayıtlı birşey yok ikametgah eskişehirde görünüyor ama ailemle kalıyorum k.maraşta ailemin evine geleceklerini söylediler hiçbirşey bana ait değil birşey alabilirler mi ? Plazma tv, oturma grubu, buzdolabı, v.s ana eşyalar var fazlası yok rica etsem açıklamalı bir şekilde yardımcı olur musunuz ?

 7. duygu dedi ki:

  Bir mobilya magazasindan haciz islemi icin aradilar. Evliyim fakat benim kendi ailemin evine gideceklerini ordaki esyalari kaldıracaklarını soyluyorlar. Ailemden kimse kefil bile degil adlari bile dosyada gecmiyor. Ailemin esyalarini alabilirler mi.

  • Saim İncekaş dedi ki:

   Selamlar Duygu Hanım, böyle bir beyan hukuka aykırıdır. Meslek etiğine uygun düşmeyen bir davranıştır. Ailenizden kimsenin evine haciz işlemi uygulanamaz anlattığınız durum için.

 8. Cihangir dedi ki:

  Merhaba benim banka mobilya borçlarım belki on yıldır hacizlik şimdiye dek hep evrak geldi bugün öğrendimki 16.02.2019 artık eve haciz gelicekmiş gibi bu durumu açıklayabilirmisiniz teşekkürler

  • Saim İncekaş dedi ki:

   Selamlar, hacize gelip gelmemek alacaklı tarafın insiyatifindedir. 10 yıl boyunca hacze gelmemeleri bundan sonra gelmeyecekleri anlamını taşımaz. İcra dosyasında usulen bir eksiklik bulunmuyor ise alacaklı herhangi bir zamanda haciz talep etme hakkına sahiptir.

 9. İdris dedi ki:

  Bnm adıma olan iş yerinde anneme ait faturalı makına vardı bunu haczedıp goturduler nasıl gerı alabılırım

 10. Mehmet tuner dedi ki:

  Merhaba. Yurtdisinda yaşıyorum ve mernis ikametgahım da yurtdisinda görünüyor. Hakkımda banka icra dosyası açtı ve tebligatlarin hepsini önceki adresim yani ailemin evine gönderdiler. Orada yaşamadığım için tebligatlar kendilerine geri döndü ve avukatlık şirketi ile ödemede anlaşma sağlayamadı. Ve eski adresime fiili haciz kararı çıkartmışlar. Adresim belli olmasına rağmen eski ADRESIME haciz çıkartılması yasal mıdır? Olur da hacize gelirlerse ailem ne yapmalıdır? Şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Sosyal Medya
Site Üzerinden Soru Sor
WhatsApp
Telefon Görüşmesi ( Sadece Müvekkil )
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.
tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe