Görev ve yetkinin birlikte gündeme gelmesi halinde öncelikle görev konusunun incelenmesi gerekir- Yargıtay Kararı

Görev ve yetkinin birlikte gündeme gelmesi halinde öncelikle görev konusunun incelenmesi gerekir

Dava edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine ilişkin olup (TMK. md. 202.219 vd.) Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmıştır. Mahkemece görevsizlik karan verilerek karar kesinleştiğinde dosyanın Kocaeli Aile Mahkemesine gönderilmesi hakkında hüküm kurulmuştur.

Görev kamu düzenine ilişkin olup, mahkemece kendiliğinden göz önüne alınır. Görev ve yetkinin birlikte gündeme gelmesi halinde öncelikle görev konusunun incelenmesi gerekir. Yetki hakkında görevli mahkemece hüküm kurulmalıdır. Bu yön gözetilmeden yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aylandır. (Y2HD, 16.07.2009, 3415-14294.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 1 Mayıs 2020 01:31

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.