Google Kişisel Bilgileri Kurumlar ile Paylaşır Mı?

Google Kişisel Bilgileri Kurumlar ile Paylaşır Mı?

Günümüzde Google isimli şirketin birçok yazılım ve uygulamasını kullanmaktayız. Kullandığımız bu yazılım ve uygulamalar içerisinde birçok hassas kişisel bilgilerimizi paylaşmaktayız. Peki Google’ın bu hassas bilgilerimizi bir dava dosyasında, bir avukatla, savcılıkla veya mahkeme ile paylaşması söz konusu olabilir mi?

Google bu soruyu cevaplar nitelikte şu cevabı vermektedir:

Aşağıdaki durumlarda bilgilere erişimin, bilgilerin kullanımının, korunmasının veya ifşasının makul düzeyde gerekli olduğuna iyi niyetimizle inanırsak, kişisel bilgileri Google dışında paylaşırız:

 • Geçerli herhangi bir yasa, düzenleme, yasal işlem veya uygulanabilir resmi talebi karşılamak. Resmi makamlardan aldığımız taleplerin sayısı ve türü ile ilgili bilgileri Şeffaflık Raporumuzda paylaşırız.
 • Potansiyel ihlalleri araştırmak da dahil olmak üzere geçerli Hizmet Şartlarını uygulamak.
 • Dolandırıcılığı, güvenlikle ilgili konuları ve teknik sorunları tespit etmek, önlemek veya çözmek.
 • Google’ın, kullanıcılarımızın veya kamunun haklarını, mülkiyetini veya güvenliğini, yasaların gerektirdiği veya izin verdiği şekilde korumak.
 • Kimlik bilgileri dışındaki bilgileri herkese açık olarak ve ortaklarımızla (yayıncılar, reklamverenler, geliştiriciler veya hak sahipleri gibi) paylaşabiliriz. Örneğin, hizmetlerimizin genel kullanımıyla ilgili eğilimleri göstermek amacıyla bilgileri herkese açık olarak paylaşırız. Ayrıca belirli ortaklarının kendi çerezlerini veya benzer teknolojileri kullanarak reklam ve ölçüm amacıyla tarayıcınızdan veya cihazınızdan bilgi toplamalarına da izin veririz.
 • Google başka bir şirketle birleşme, şirket satın alma veya varlık satma faaliyetinde bulunursa, kişisel bilgilerinizin gizliliğini sağlamaya devam ederiz ve kişisel bilgiler devredilmeden ya da farklı bir gizlilik politikasına tabi olmaya başlamadan önce, bu durumdan etkilenecek kullanıcılara bildirimde bulunuruz.

Google Hangi Bilgileri Kurumlar ile Paylaşır?

Google’ın, ABD dışındaki kurumun doğrudan başlattığı yasal işlemi yanıtladığı olaylarda ifşa ettiği bilgiler arasında örneğin Google veya YouTube hesabına ait kayıt bilgileri (ad, hesap oluşturma bilgileri ve ilişkilendirilen e-posta adresleri), son oturum açılan IP adresleri ve ilişkilendirilen zaman damgaları bulunur.

Mahkeme, Savcılık Aracılığı ile Google’dan İstenen Bilgiler


Google her ne kadar kişisel bilgilerin gizliliğinde kullanıcıyı ö planda tuttuğunu beyan etse de yasal makamlardan(mahkeme kararı, savcılık, arama emri) gelen talepleri detaylı olarak incelemektedir. Yasal bir makamdan gelen bilgi talebine  cevap verirken şu unsurları inceler:

 • Google Hizmet Politikası Sözleşmesi,
 • Yapılan talebin yazılı olması zorunluluğu,
 • Yetkili resmi makam tarafından imzalanmış olması,
 • Bilgilerin istenmesi talebinde hangi hukuk düzenlemesinin dayanak gösterildiği.

Google eğer istenilen kişisel bilgilerin çok geniş bir çapta istendiğini düşünürse, daha dar bir alanda kişisel bilgileri paylaşır. 

Avukat Saim İNCEKAŞ


İlgili Kaynaklar:

 1. ECPA(Elektronik İletişim Gizlilik Sözleşmesi)
 2. Devlet makamının Google’dan kişisel bilgi talebi Soru-Cevap

Adana Barosu Avukatı – Avukat Saim İNCEKAŞ

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 22:25

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Arama

Nitelikli arama yapmak için tıklayınız.

Adalet olmayınca devlet büyük bir çeteden başka nedir ki?
Augustinus