Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Google Adwords Reklamı ile Firma Markasına Tecavüz

Google Adwords Reklamı ile Firma Markasına Tecavüz

Google Adwords Reklamı ile Firma Markasına Tecavüz

Google Adwords günümüzde en çok kullanılan reklam kanallarından birisidir. Google Adwords reklamcılığında  marka hakkına tecavüz rekabetin yüksek olduğu alanlarda bir firmanın diğer bir firmanın ismi ile reklam verdiği görülmektedir. Yerleşmiş içtihatlar çevresinde bu olay hukuka aykırıdır firma markasına tecavüz edilen şirket bir avukat ile iletişime geçerek söz konusu bu tecavüzü önlenmesini ve hatta ki birçok tazminat kalem tutarını da talep edebilecektir. Aynı alanda faaliyet gösteren 2 şirketten birisi Google arama motoru üzerinde davacının markasını aradığı zaman kendi reklam sayfasından ulaşılabilir şekilde kullanıyorsa bu husus iltibas oluşturur ve dolayısıyla markaya tecavüz olarak değerlendirilir. Böyle bir durumda yapılması gereken Öncelikle Sulh Ceza hakimliğinden olayın tespit ettirilmesi ve hatta çok zarar doğuracak durumlarda fikri ve Sınai haklar mahkemesine dava açılmaktadır.

Firma markasına tecavüz edilen şirket ne yapmalıdır?

Sizin şirketiniz adıyla reklam veren bir şirket var ise bu şirketi derhal uyarmalısınız. Uyarı sonucunda Google reklamları kaldırılmadığı durumda  dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz. Dava açtığınız zaman karşı tarafın yapacağı “Biz zaten reklamlarımızı kaldırdık” savunması herhangi bir uyarlık teşkil etmeyecektir. Alınacak bilirkişi raporları ve dosya kapsamına göre siz davanızda haklı bulacak ve bu süreçte ortaya çıkan zararlarınızı temin edebilecek, aynı zamanda da marka tecavüzünü engelleyebileceksiniz.
Arama motoru reklamcılığında bizim de en çok rastladığımız uyuşmazlıklar dan birisi bir başkasının ya da rakip bir firmanın ticari ünvanı veya markasını arama motoru reklamlarında anahtar sözcük olarak kullanmak ya da sitede gömülü metin ya da “metatag “olarak kullanmaktır.

Google Adwords ile Rakip Firmanın İsmine Reklam Vermenin Cezası Nedir?

Marka hakkı tecavüzlerinde birçok farklı yaptırım uygulanmaktadır. Markaya tecavüz de bulunan şirkete maddi ve manevi tazminat yük edilebilmekte, bunun yanında çeşitli caydırıcı ve utandırıcı cezalarda verilebilmektedir.Örneğin dosyalarımız da yer alan kararlardan birisinde karşı şirketin web sitesinde mahkeme kararını 15 gün süreyle yayınlaması gerekliliği zorunluluğu kararı alınır alınmıştır.Bunun yanında maddi tazminat kalemi olarak uğranılan zararın kanıtlanması durumunda tazminat tutarı daha bu derecede artmaktadır
Google Adwords aracılığı ile marka hakkına tecavüz konusunda verilmiş olan örnek Yargıtay Kararı:

Mahkemece; toplanan deliller, alınan bilirkişi raporları ve tüm dosya kapsamına göre; davalı yanın, Google arama motorunda Google adwords isimli sistemdeki davalının www…com olan adı tıklandığında ve …. sözcüğü arandığında davalının reklam sitesine ulaşıldığı, …. ibaresinin davacı adına tescilli marka ibaresi olduğu ve bilgisayar kullanıcıları olan tüketicilerin davacı ve davalının aynı alanda iştigal etmeleri sebebiyle davacının markasıyla davalının sitesine ve reklamlarına ulaşması sebebiyle karışıklığın ve dolayısıyla iltibasın olacağı, bu halde de davacı markasının davalı tarafça haksız olarak kullanılmak suretiyle markaya tecavüzde bulunduğu gerekçesiyle davanın kabulüne KARAR VERİLMİŞTİR.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 18 Ocak 2020 03:59

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.