Gizlilik Sözleşmesinin İhlali İhtarnamesi

Şub 14, 2020 | İhtarnameler

Gizlilik Sözleşmesinin İhlali İhtarnamesi

X NOTERLİĞİ’NE

 

İHTAR EDEN             :

VEKİLİ                      : Av. Saim İNCEKAŞ

           

MUHATAP                :

 

KONUSU                   :  X TARİHLİ İŞ SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA GİZLİLİK VE  DÜRÜST DAVRANMA HÜKÜMLERİNİN İHLAL EDİLDİĞİNİN    İHTARIDIR.

 

AÇIKLAMALAR       :

Sayın muhatap, müvekkil şirket nezdinde X tarihli belirsiz süreli iş sözleşmesi kapsamında 30.03.2018 tarihine kadar Dış Ticaret Müdürü olarak çalıştınız. Müvekkil şirketin gördüğü haklı lüzum üzerine iş akdiniz 30.03.2018 tarihinde feshedilmiş ve ihbar tazminatınız ödenerek çalışmanız sona erdirilmiştir.

Ne var ki, aynı iş kolunda çalışmaya başladığınız firmada, daha önce müvekkil şirketin ticari işleri sebebi tanıştığınız müşterilere, ticari portföyüne, bağlantı kurduğunuz, ticari tekliflerde ve tanıtımlarda bulunduğunuz tespit edilmiştir.

24.08.2017 tarihli Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin Gizlilik başlıklı sekiz numaralı bölümünde  “İşçi işbu sözleşmenin devamı süresince görevi sebebiyle öğrendiği, işverenin iş alanına giren, korunması ve gizli kalması gereken hesapları, mali durumu, anlaşmaları ve her türlü teknik, ticari ve meslek bilgi ve sırları ( pazarlama, satış, mali, idari vb.) işverenin ve işverenin tedarikçilerinin veya müşterilerinin işleri, mali durumu veya organizasyonları ile ilgili olan bilgileri üçüncü kişilere ifşa etmeyecek ve bu konuda üstüne düşen sorumluluk çerçevesinde gereken önlemleri alacaktır. İşçi, İşverene zarar verecek davranışlardan kaçınmayı iş bu sözleşme ile kabul ve taahhüt eder. Bu hükme aykırı hareket eden işçinin iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız olarak feshedilir. İşçi bu hükme aykırılıktan dolayı işverene verdiği maddi ve manevi zararı tazminle yükümlüdür.” Hükmü düzenlenmiştir.

Müvekkil portföyünde bulunan firmalarla, müvekkil şirketteki referansınızı da kullanmaya çalışarak temasa geçmeniz, bu yönde çalışmalar yürütmeniz gerek İş Kanunu gerek müvekkil şirketle aranızda akdedilmiş iş sözleşmesi hükümlerine ve dürüstülük kuralına aykırılık teşkil ettiğini tarafınızca bu aykırılıklar devam ettiği takdirde müvekkil şirketin uğradığı ve uğramış olacağı maddi ve manevi tazminat taleplerimiz için yargı yoluna başvuracağımızı tarafınıza ihtar ederiz.

Sayın Noter; İşbu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını, birer suretinin APS olarak muhataba gönderilmesini ve bir suretinin de tebliğ şerhini havi şekilde tarafıma iadesini arz ve talep ederim.

Saygıyla,

                                                                                   Keşideci Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gizlilik Sözleşmesinin İhlali İhtarnamesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.