Gerektirdiği ölçüde sınırlama yapılmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 29, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Gerektirdiği ölçüde sınırlama yapılmalıdır

Türk Medeni Kanununun 199. maddesi gereğince “ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.”

Davacı kadın 23.02.2010 tarihinde koca aleyhine, maddi, manevi tazminat, ziynet eşyası alacağı ve yoksulluk nafakası talebini de içeren boşanma davası açmıştır. Mahkemece davalı adına bir kısmı tam, bir kısmı hisseli olarak kayıtlı bulunan 8 adet taşınmaz ve 22 KC 351 plakalı araç üzerindeki davalının tasarrufunun davacı eşin rızasına bağlı tutulmasına, bu suretle davalının taşınmazlar ve araç üzerindeki tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasına karar verilmiştir.

Dava konusu taşınmazlardaki ve araçtaki davalı kocanın paylarının değerleri tespit edilerek ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesinin gerektirdiği ölçü belirlenerek bu ölçüde sınırlama yapılması gerekirken tüm taşınmazlardaki ve araçtaki tasarruf yetkisinin sınırlandırılması bozmayı gerektirmiştir.(Y2HD, 26.04.2011, E. 2010/17748, K. 2011/7013.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.