Gerekçeli Kararın Yazılması Talebi

Haz 18, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Gerekçeli Kararın Yazılması Talebi

  • Gerekçeli kararın süresinde yazılmaması büyük mağduriyetlere yol açabilmektedir.
  • Hukuk Muhakameleri Usulü kanunumuza göre gerekçeli karar 30 gün içerisinde yazılmalıdır.
  • Aşağıda gerekçeli kararın yazılmasının gecikmesi nedeniyle “gerekçeli kararın bir an önce yazlması” talepli Avukat Saim İNCEKAŞ tarafından paylaşılan dilekçe örneği mevcuttur.

ADANA X ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

                                                              

DOSYA NO:

DAVACI                : 

VEKİLİ                   : Av. .

DAVALI                : 

                 

KONU                   : 10/02/2020 tarihli duruşmada verilen kararın gerekçesinin yazılması talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR

Yukarıda tarafları ve dosya bilgileri yazılı dosyanın 10/02/2020 tarihinde yapılan duruşmasında karar çıkmış ve müvekkilin ad ve soyadının değiştirilmesine karar verilmiştir.

HMK 294/4 maddesi gereği hukuk, idare ve vergi mahkemelerinde sadece hüküm sonucunun tefhim edildiği (duruşmada bildirildiği) hâllerde, gerekçeli kararın tefhim tarihinden başlayarak bir ay içinde yazılması gerekir.

10/02/2020 tarihinde duruşması yapılıp kararı verilen davanın en son 10/03/2020 tarihinde gerekçeli kararının ilgili yasa maddesi gereği yazılması gerekirdi. Ayrıca 13/03/2020 tarihinden sonra gelişen COVİD-!9 salgını nedeniyle hukuki süreler ve tüm adliye işlemleri durdurulmuş ve Sayın Mahkemenizin kalemi ile yapılan görüşmelerde kararın tebligata çıkarılamayacağı tarafımıza iletilmiştir.

HSK’nın 29/05/2020 tarihli ve “Yeni Normale Dönüş Eylem Planının Belirlenmesi” konulu yazısı ile tüm yargısal faaliyetlerin 01/06/2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilmiştir.

UYAP sisteminden yapmış olduğumuz sorgulamalarda gerekçeli karar henüz UYAP’a yüklenmemiştir.

Bu kapsamda müvekkilimin ad ve soyad değişiklik işlemleri için gazete ilanı verebilmesi ve gerekli prosedürleri tamamlayabilmesi için ivedi olarak gerekçeli karara ihtiyaç bulunmaktadır.

Sonuç olarak 10/02/2020 tarihli duruşmada verilen kararın gerekçesinin yazılarak gerekli tebligat işlemlerinin ivedi olarak yapılmasını  ve UYAP ortamına kaydedilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda arz ve izah edilen nedenle  10/02/2020  tarihli duruşmada verilen kararın gerekçesinin yazılarak gerekli tebligat işlemlerin ivedi olarak yapılmasını UYAP ortamına kaydedilmesini saygılarımla talep ederim. tarih

                                                           DAVACI VEKİLİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.