Gerekçeli Kararın Tebliğe Çıkarılması Talebi Dilekçesi

Mahkemenin vermiş olduğu kararın kesinleşebilmesi için taraflardan her biri gerekçeli kararın kendilerine tebliğ edilmesi talebinde bulunabilir. “Gerekçeli kararın tebliği talep dilekçesi” ilgili mahkemeye sunularak bu istek gerçekleşir. Aşağıda “gerekçeli kararın tebliği talebi dilekçe örnekleri” mevcuttur.

Mahkeme kararının kesinleşip mühürlenmesi için tarafların gerekçeli kararı tebliğ almaları gerekir. Tarafların gerekçeli kararı tebliğ alabilmesi için dava taraflarından bir tanesi mahkemeye talepte bulunmalıdır. Bu talebe “gerekçeli kararın tebliği talebi” denir ve “gerekçeli kararın tebliği dilekçesi” ile mahkemeden taleb edilir. Davayı avukatınız aracılığı ile takip ettiyseniz bu talebi avukatınız sizin yerinize yaparak kararı kesinleştirecektir. Gerekçeli kararın taraflara tebiliğinden itibaren karar 15 gün içerisinde kesinleşmiş sayılır.

Aşağıda dilekçe örneğini paylaşmış bulunmaktayız.

HMK , MADDE 5(1) Gider avansının kullanılmayan kısmı hükmün kesinleşmesinden sonra davacıya iade edilir. Davacı tarafından hesap numarası bildirilmiş ise iade elektronik ortamda hesaba aktarmak suretiyle yapılır. Hesap numarası bildirilmemiş ise masrafı avanstan karşılanmak suretiyle PTT merkez ve işyerleri vasıtasıyla adreste ödemeli olarak gönderilir. 

(2) Geçici hukuki koruma talebi için alınan gider avansının kullanılmayan kısmı verilen karardan sonra talep üzerine iade edilir.


Gerekçeli Kararın Tebliğe Çıkarılması Talebi Dilekçesi -1-

ADANA AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI :

VEKİLİ :Av.

DAVALI :

VEKİLİ :Av.

KONUSU : Gerekçeli kararın tebliğe çıkarılması ve artan gider avansının kararın kesinleşmesine müteakip tarafımıza iadesi talebidir.

AÇIKLAMA

Sayın Mahkemenizin yukarıda numarası yazılı dosyasından verilen kararın taraflara tebliğe çıkarılmasını, dosyada kullanılmayan gider avansının, kararın kesinleşmesine müteakip tarafımıza ödenmesini vekaleten saygılarımla talep ederim.

Davacı Vekili Av. 


Gerekçeli Kararın Tebliğe Çıkarılması Talebi Dilekçesi -2-

ADANA AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA NO :

DAVACI :

DAVALI :

KONUSU : Gerekçeli kararın tebliğe çıkarılması ve artan gider avansının kararın kesinleşmesine müteakip tarafıma iadesi talebidir.

                                                                                               AÇIKLAMA
Sayın Mahkemenizin yukarıda numarası yazılı dosyasından verilen kararın taraflara tebliğe çıkarılmasını, dosyada kullanılmayan gider avansının, kararın kesinleşmesine müteakip tarafıma ödenmesini saygılarımla talep ederim. ……./……/…

Davacı
Adı ve Soyadı
İmza

 


Gerekçeli Kararın Tebliğe Çıkarılması Talebi Dilekçesi -3-

Adana Aile Mahkemesi

Sayın Hâkimliği’ne,

Dosya Esas No:

Karar No:

Konu :Gider avansı iadesi talebimiz hakkında.


AÇIKLAMALAR
Mahkemenizin 20…/ esas sayılı dosyasından verilen 20../ karar sayılı ve 20.. tarihli karar kesinleşmiş olmakla, yatırılmış bulunan gider avansından kullanılmayan kısmın tarafımıza iadesini vekil sıfatı ile dilerim.


Gerekçeli Kararın Tebliğe Çıkarılması Talebi Dilekçesi -4-

(Davanın bulunduğı mahkeme ili) ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

DOSYA NO: 2014/… E.

KONU: Yukarıda esas numarası belirtilen Mahkemeniz dava dosyasına ait 11.01.2016 tarihli gerekçeli kararın tebliğe çıkarılması talebidir.

 

            Mahkemenizin 2014/… Esasına kayden -İş Mahkemesi sıfatıyla- görülen ve 11.01.2016 tarihinde gerekçeli kararı yazılan dava dosyasına ait gerekçeli kararın tarafımıza tebliğini saygılarımla arz ve talep ederim. 09.02.2016

 

                                                                                             Av.

                                                                                                            Davalı Vekili

Gerekçeli Kararın Tebliğe Çıkarılması Talebi Dilekçesi -5-

ADANA ( )  MAHKEMESİNE

 

DOSYA NO          :

DAVACI                :

VEKİLİ                   :

DAVALI                :

 

KONU                   :Gerekçeli kararın taraflara tebliğe çıkarılması talebidir.

 

AÇIKLAMALAR  :

 

                Sayın Mahkemenizin yukarıda esas numarası belirtilen dosyasından verilen kararın taraflara tebliğe çıkarılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

Av. Saim İNCEKAŞ

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. Sevinç Fesatan dedi ki:

  merhaba,

  18.10.2018 de boşanma davam görüldü, 1 ay geçmesine rağmen gerekçeli karar açıklanmadı bunun için bir şey yapmam gerekiyor mu bilgi rica ederim

 2. Sevinç Fesatan dedi ki:

  Merhaba,

  Tekid edin derken dilekçe mi yazmamız gerekiyor bilgi rica ederim,

  Teşekkürler.

  • avsaim dedi ki:

   Selam, öncelikle mahkeme kalemini arayarak uyarın. Aksi takdirde tekid dilekcesi yazabilirsiniz ve magdur oldugunuz bir durum soz konusu ise tazminat talebiniz söz konusu olur.

 3. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba 03.11.2018 mahkemem gerekçeli karar yazıldı diyor 9.asliye mahkemesi bakırköy’de görüldü dava sanık ödemeyi kabul etti parayı ne gibi yol izlemem lazım yardımcı olırsanız sevinirim sanık aracımı çaldı dava görüldü yanlız hapis cezasıda aldı parayı ödermi yoksa hapis cezasını yatıp çıkarmı anlıyamadım tam olarak.

 4. songül dedi ki:

  tüketici hakları makmesi karar tebliğ dilekçesinde de gider avanslarının kullanılmayan kısmı için iade talep edilir mi?(200 tl ücret zaten dosya açmak için mi kullanılır?)

 5. Ece dedi ki:

  Merhaba, reddi miras davam Adana’da sonuçlandı ancak ben İstanbul’dayım. Adana’daki mahkeme dilekçeyle tebliğ için talepte bulunmam gerektiğini söyledi. Bu durumda tekrar İstanbul nöbetçi hukuk’a gidip harç mı ödemeliyim? muhaberat aracılığıyla göndereceğim yine muhtemelen ve iade edilen tutar için tekrar mı gitmeliyim?
  Bu süre içerisinde tarafıma icra gelirse ne yapmalıyım?
  Çok teşekkürler.

  • avsaim dedi ki:

   Selamlar Ece Hanım,
   Hayır ilgili ‘Gerekçeli Kararın Tebliği Talebi Dilekçe’sini yazarak herhangi bir harç ödemeden, var olan dava dosyasına beyan şeklinde sunmanız yeterli. İstanbul muhabere ile gönderecek iseniz Nöbetçi Hukuk mahkemesine hitaben Adana … Mahkemesi’ne gönderilmek üzere yazmanız yeterlidir.

   • Ece dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Çağlayan Adliyesi’nde muhaberat ile görüştüğümde posta ile de gönderebilirsiniz dendi. Bu durumda dilekçeyi PTT aracılığı ile göndermem mümkün mü? Teşekkürler tekrardan.

    • avsaim dedi ki:

     PTT aracılığı ile tahhütlü olarak gönderirsiniz, ancak muhabere yoluyla göndermek takip açısından daha sağlıklı. Rica ederim.

 6. Sevinç Fesatan dedi ki:

  merhaba,
  04.12.2018 tarihinde gerekçeli kararı 16.Aile mahkemesinden elden teslim aldım,
  boşandığım eşim gerekçeli kararı almaya gelmediği için karar kendisine post yolu ile tebliğ edildi, fakat tebliğ hala eline ulaşmadı ve kararın tebliğe çıktığı e- devlette görünmüyor,
  ayrıca 11.12.2018 tarihinde eski eşim gerekçeli kararı almaya gitmiş ve karar tebliğe çıktı diye işlem yapılmamış, konu ile ilgili benim yapmam gereken bir şey var mı ?

  Bilgi rica ederim.

  teşekkürler

 7. Songül dedi ki:

  Merhabalar ,tüketici hakları davasını kazandım .Karar tebliğ yazısı elime ulaştı.İlamlı icra takibini başlatacağım da bu süreç ne kadar sürer acaba ?ya da bu süreçte avukat tutmam gerekir mi?
  İcra takibini başlatınca muhatap olarak birini bulamama durumu söz konusu mudur?davam bir tatil rezervasyon şirketine ait.
  Teşekkürler..

 8. Naci Erdem dedi ki:

  Çekişmeliden anlaşmalıya dönerek boşandım. gerekçeli karar yayınlandı. Zaman kazanmak için almadım. Davacı taraf, kararın bana tebliğ edilmesi için mahkemeye başvurabilir mi? Yoksa benim gidip almamı mı bekleyecekler?
  Saygılarımla,

  • avsaim dedi ki:

   Taraflardan birisinin gerekçeli kararın tebliğini istemesi yeterli.

   • Naci Erdem dedi ki:

    Sayın Av. Saim bey,
    Davacı tarafından yatırılan gider avansının kalan bölümü, davalıya açılabilecek başka bir davada kullanılabilir mi?
    Yoksa, başka bir dava için farklı bir avans mı yatırılmalı?
    Saygılarımla,

 9. Arzu dedi ki:

  Mahkemem karara çikali bir ayi gecti halen gerekçeli karar yazilmamis yazilmasi icim talepte bulunmam gerekiyormu zaten talep etmeden kendileri yazmalimidir

 10. xxxx dedi ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin davalı olduğumuz kişiye çocuklar ile kişisel iletişim kurmak için dava açtık 2. mahkeme duruşmamızda her şey lehimize olumlu sonuçlandı çocuklar davalı kişi tarafından gösterilmiyor bize icraya vereceğiz fakat gerekçeli kararın kesinleşmesi için dilekçe yazmam gerekiyor bu konuda dilekçe örneği yada nasıl yazmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz

 11. SERKAN dedi ki:

  MERHABA 2018 ARALIK AYINDA BOŞANAM DAVAM GÖRÜLDÜ. YALNIZ YENİ BİR EVLİLİK YAPACAĞIM ZAMAN BİLGİLERİMDE HALA EVLİ OLDUĞUMU GÖRDÜK. BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREK LÜTFEN ACİL BİLGİ.

 12. Arzu dedi ki:

  Çekişmeli Boşanma davamın gerekçeli kararı yayınlandı fakat ben istediğim halde avukatım tebliğ dilekçesi yazmıyor .Ne yapmam gerek.teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.