Genetik araştırma ve inceleme yapılmasını gerektirebilen her sicil düzeltim isteğinin soybağının düzeltimi davası olarak nitelendirilmesi doğru değildir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Genetik araştırma ve inceleme yapılmasını gerektirebilen her sicil düzeltim isteğinin soybağının düzeltimi davası olarak nitelendirilmesi doğru değildir

Mahkemece kesin hüküm itirazının haklı olması ve soybağına ilişkin Türk Medeni Kanununun 289. maddedeki soybağının reddi davası yönünden geçerli hak düşürücü sürenin geçirilmiş olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Davacıların talebi soybağınm reddi davası (TMK.m.285-291) niteliğinde olmayıp; davalının hem ana adı hem de baba adının nüfus sicilinde düzeltilmesini diçeren düzeltme isteğinin haklılığının tespiti bakımından genetik araştırma ve incelemeyi de gerektirebilen “nüfus kayıt düzeltim davası” niteliğindedir. (5490 s. Nüfus Hizmetleri Kanunu m.36)

Genetik araştırma ve inceleme yapılmasını gerektirebilen her sicil düzeltim isteğinin soybağınm düzeltimi davası olarak nitelendirilmesi doğru değildir.

Bu nedenle, mahkemenin davaya soybağına ilişkin hükümleri uygulayarak; istemi Türk Medeni Kanunun 289. maddedeki hak düşürücü süre yönünden reddi doğru olmamıştır.

Mahkemenin bir diğer ret gerekçesi olan kesin hüküm nedeniyle davanın reddi kararı ise, mahkemenin kesinleşmiş 1982/477 esas 1987/116 karar sayılı ilamına konu hükmün, taraf, konu ve hukuksal sebep olarak incelenen davayla ilgili taleple aynı nitelikte olduğundan, isabetlidir. Bu bakımdan, mahkemenin ret karan verme gerekçesi kısmen hatalıdır.

Ancak; bu hatanın giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden (HUMK.m.438/son); hükmün gerekçesinin açıklanan şekilde düzeltilerek onanmasına karar vermek gerekmiştir.

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukanda açıklanan neden ve şekilde hükmün gerekçesinin değiştirilerek ve düzeltilerek onanmasına (Y2HD, 21.09.2011, E. 2011/13212, K. 2011/13677.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.