Avukatınızın Size Anlatmayacağı 7 Sır

Davalık bir durumunuz mu var? Belki de bir boşanma davası? Kazançlı bir şirket birleşmesi? Makalemizde ele aldığımız samimi ipuçlarını okuyup sonrasında bir avukat ararken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Avukat İpuçları

Ne zaman bir avukat tutma ihtiyacı doğar?

Avukat Saim İncekaş: “Uyuşmazlıklar baş gösterdiğinde, kişi direkt olarak bir avukatı arama eğilimindedir”, Ancak bazı durumlarda da yapmanız gereken son şeyin bir avukat ile iletişime geçmek olduğunu söylemek gerekir. Birey yaşadığı her uyuşmazlığı bir avukat yardımıyla çözecek değildir. Öyle ki bazı hallerde avukat tutmak tansiyonu yükseltir ve çözüm sürecinin uzamasına neden olur. Bunun yanında harcadığınız zaman ve maddi külfetle baş başa kalırsınız. Size önerim şudur ki yaşadığınız bir uyuşmazlığı öncelikle kendi başınıza çözmek için çaba gösterin.

Avukat Tutmadan Önce…

“Ne zaman bir uyuşmazlık tarafımıza intikal etse, biz öncelikle bir ihtarname veya mektup yollayarak uyuşmazlığın arabuluculuk halinde çözülmesi için elimizden geleni yaparız” diyor Av. Saim İncekaş. İhtarnamelerde genellikle problemlerin büyütülmesine yol açan duygusal çekişmeler nötr hale getirilir. İhtarnameyi lisans eğitimi almış her birey yazabilir. Yeter ki resmi şablona uyun ve uyuşmazlık yaşadığınız konuya objektif açıdan yaklaşabilir durumda olun.

İyi bir avukat nasıl seçilir?

Aslında iyi bir avukat seçmenin formülü çok basittir; “İçgüdünüze güvenin”. Avukatınız resmi makamlarda sizi temsil edecek kişidir. Hukuk bilgisinden ziyade iletişim becerilerine ve sizin hukuksal probleminize ne kadar ilgi gösterdiğini gözlemleyin. Avukatınız sizi dinliyor mu? Sizin anlayacağınız bir dil ve üslupla konuşuyor mu? Avukatlık ücretini konuşmak için an mı kolluyor? Avukatınızın güvenebileceğiniz bir kişi olmasını ve onun yanındayken iyi hissediyor olmanızı esas alın ve avukatınızı bu şekilde seçin.

Avukatınız hakkında diğerleri ne düşünüyor?

Günümüzde arama motorundan küçük bir ön araştırma yapmak oldukça basit. Birçok dava kazanılır veya kaybedilir ancak avukatınızın piyasadaki bilinirliği baki kalır. Bu nedenle araştırmanız sonucu mutlaka bir fikir edineceksinizdir. Duruşma esnasında avukatınızın hitabeti ve hukuk bilgisi sayesinde çoğu hakim sizin davanıza saygı duyacak ve ilgi gösterecektir. Tahkikata gereken saygıyı ve önemi gösteren avukat kendi davasına da saygı gösterilmesini sağlar. Öte yandan avukatınıza duyulan saygı yargılama harici sulh yollarını her zaman açık tutar. Saygı gören bir avukat yargılamayı beklemeden 3. kişilerle iş bitirme potansiyeline sahiptir.

“Mahkemede görüşürüz” sözü biraz yanlış anlaşılıyor

Günümüzde film ve dizilerde anlatılan avukatlık ve yargılama süreci insanları gerçekten çok yanlış yönlendiriyor. Çünkü birçok uyuşmazlık duruşma haricinde çözülüyor. Aynı çerçevede duruşmalarda saatler süren savunmalar veya afilli sözler kullanılmıyor. Hukuk duygudan arınmış bir mantıktır. Taraflar birbirini küçük düşürmek yerine somut vakıayı aydınlatırsa davayı kazanabilir. Mahkeme salonları laf dalaşı mecrası değildir.

İyi bir avukat mahkeme salonunun dışında oturan kişidir

Tecrübelerime göre iyi bir avukat her zaman uyuşmazlığı mahkeme dışında çözecek bir yol bulur. Tüm alternatif sulhe teşvik yolları tıkanmış olsa bile avukat alternatif yaratan kişidir. Eğer avukatınız direkt olarak dava açmayı, husumetli olunan tarafın evine mahkeme celbi göndermeyi size hevesli bir şekilde beyan ediyorsa, o avukatla yola devam etmeyi tekrardan düşünün.

Dürüst olun, dürüstlük bulun

Gerek avukatın gerekse müvekkilinin birbirine dürüst bir şekilde yaklaşmaları zorunluluk arz eden bir hadisedir. Kazanılacak bir çok dava müvekkilin gerçek dışı beyanda bulunması veya olanları abartması nedeniyle sıkıntılı bir duruma düşebilir. Avukatınıza dürüst olmazsanız, avukata kendi duymak istediklerinizi aktarırsanız, onun tecrübesinden yararlanmanız mümkün olmaz. Hatta avukatınıza dürüst olmayacaksanız hiç avukattan hizmet almayı düşünmeyin bile.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir