Genel vekalette özel yetkinin ispatı gerekir

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Genel vekâlette özel yetkinin ispatı gerekir.

Müvekkil olan davalı, savunmasında; umumi vekili olan davacıya icra kovuşturması için bir direktif vermediğini bildirmiştir.

Vekilin elinde bulunan genel vekâletname ile müvekkili adına icra kovuşturması yapması halinde, iş ilişkiler yönünden ve uyuşmazlığı önlemek üzere genellikle özel bir yetki aldığını, bu yetkinin kovuşturma konusunda gerekli talimattan ibaret bulunduğunu belgelendirmesi icap eder. Çünkü uyuşmazlık halinde talimatın o yolda verildiğinin ispatı yükü vekile düşer.

Ancak olayda olduğu gibi kovuşturmaya esas olan belgenin vekile verilmiş olması, kovuşturma talimatının da verildiğinin karinesi sayılmak gerektir. Bu halde ispat yükü müvekkile düşer. Fakat vekil ve müvekkil kovuşturmaya esas olan belgenin önceden beri vekilde durduğunda birleşmişler; buna rağmen, vekil, kendisine telefon ile kovuşturma talimatı verildiğini ileri sürmekle, ispat yükünü üzerine alacak yeni bir olay ileri sürmüştür. Bu durumda, kendisine ayrıca talimat verildiğini ileri sürdüğü olay dolayısıyla ispat ile yükümlü durumdadır.

O halde mahkemenin bu özel durum itibariyle davacıya ispat ettirilmesi gerekir. Hükmün BOZULMA SINA karar verildi (Y. 4. HD. 12.11.1965 T. 7441 E. 5786 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.