Genel Mahkemelerin Mal Rejimine İlintili Olarak Baktıkları Davalarda Tabi Oldukları Yetki Kuralları

May 13, 2019 | Uygulama

Genel Mahkemelerin Mal Rejimine İlintili Olarak Baktıkları Davalarda Tabi Oldukları Yetki Kuralları

Eşler aralındaki mal rejimlerine ilişkin davalarda, aile mahkemelerinin görevli bulunduğu; genel hukuk mahkemeleri durumunda bulunan Asliye Hukuk vc Sulh Hukuk Mahkemelerinin eşler asındaki mal rejimleriyle ilgili olarak bakabilecekleri davaların ise istisnai nitelikte bulundukları, muhtelif vesilelerle vurgulanmıştı.

Belirtmek gerekir ki; Aile Mahkemelerinin kurulmamış oldukları yerlerde, bu mahkemelerin baktıkları davalara bakmakla görevli kılınmış olan Asliye Hukuk Mahkemeleri, mezkur davalara Aile Mahkemesi sıfatıyla niyet ettiklerinden; doğal olarak Aile Mahkemelerinin yetki kurallarına uymak zonında olacaklardır. Bu bakımdan söz konusu davalarda Asliye Hukuk Mahkemeleri aynı yetki kurallarına bağlı olacaklardır.

Ancak; Aile Mahkemelerinin görev alanına girmeyen vc fakat istisnai olarak Asliye Hukuk veya Sulh Hukuk Mahkemelerince görülen mal rejimleriyle ilintili davalarda; bu mahkemeler HUMK nun 9 – 26. maddelerinde ve 01.10, 2011 tarihinde yürürlüğe giren «lan 6100 sayılı HMK nun 5 – 19 maddelerinde düzenlenen genel yetki kurallarına uymak zorundadırlar.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank