Geliri ve malvarlığı bulunmayan ve çalışarak hayatını kazanamayacak derecede “malul olan eş” tedbir nafakası ile sorumlu tutulamaz- Yargıtay Kararı

Nis 10, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Geliri ve malvarlığı bulunmayan ve çalışarak hayatını kazanamayacak derecede “malul olan eş” tedbir nafakası ile sorumlu tutulamaz

Davalı kocanın “çalışarak hayatını kazanamayacak derecede malul” olduğu Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Hastanesinden alınan ve dosyaya sunulan rapordan anlaşılmaktadır. Toplanan delillerden davalı kocanın gelirinin ve malvarlığının bulunmadığı da sabittir. Bu nedenle davacı kadının tedbir (HUMK. md.169) ve yoksulluk nafakası (TMK md 175) isteğinin reddine karar vermek gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 19.04.2010, E. 2009/6026, K. 2010/7707.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.