Gece Vakti Hırsızlık Savunma Dilekçesi

Şub 16, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Gece Vakti Hırsızlık Savunma Dilekçesi

X ASLİYE CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

                                                                                                         

DOSYA NO                                      :

SAVUNMALARINI SUNAN

SANIK                                              :

MÜDAFİİ                                         :

ŞAHSİ DAVACI                              :

SUÇ                                                   : Gece Vakti Adet Gereği Açıkta Bırakılmış Eşya Hakkında Hırsızlık

SUÇ TARİHİ                                    :

KONU                                               : X Cumhuriyet Başsavcılığının X tarih X Soruşturma, X Esas, X İddianame Nolu İddianamesi İle Açılan Kamu Davasına İlişkin Esasa İlişkin Savunma Dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR                             :

Müvekkil ve arkadaşları olay günü saat 23: 00 sıralarında, X Blok Önüne park ettiği 40 DY 785 plaka sayılı, değer tespit tutanağına göre 1500 TL olan, X motosikleti görüp çalmaya karar verdikleri, X ve X motosikleti alırken X ve X da gözcülük yaptıkları, motosikleti düz kontak yaparak çalıştırıp şehir merkezine doğru motosikletle giderken polis ekiplerini görmeleri üzerine zarar görmüş motosikleti eski sanayi boşluğuna X arkasına bırakarak kaçtıkları iddianamede anlatılmıştır. Sanık da ifadesinde olayı ikrar etmiştir.

Müvekkil gerek soruşturma evresinde verdiği ifadede gerekse de kovuşturma aşamasında mahkemede verdiği ifadede 14.02.2016 tarihinde olayı olduğu gibi dosdoğru anlatmış ve suçunu ikrar etmiştir. Hal böyle olunca samimi olarak suçunu ikrar ettiği ve yetkili mercileri uğraştırmadığı, onlara kolaylık sağladığı da aşikardır. Müvekkilin ifadelerinden de anlaşılacağı üzere 14.02.2016 tarihinde işlenen hırsızlık olayını kabul ettiği açıkça görülecektir.

Lakin müvekkilin motosikleti görüp almaya karar verdikten sonra onla çarşıya ulaşıp sonra tekrar sahibine vermeyi düşünerek bu eyleme kalkışmıştır aksi takdirde onu sahiplenmek gibi bir saiki olmayıp kullanıp tekrar iade etme saiki söz konusudur.

Müvekkil bu suçu işlemekten ötürü son derece pişman olup asla bir daha böyle bir eyleme kalkışmamakta kararlıdır. Kaldı ki sanık 17 yaşında bir çocuk olup davranışlarının neden ve sonuçlarını bir yetişkin gibi ölçüp tartamamaktadır. Bu duruma rağmen yaşadığı bu olay neticesinde böyle bir suçta sanık durumunda olmak onu yeterince perişan ve aciz hissettirmiştir.

Müvekkilin bu suçu işlemesindeki temel amaç o saatte çarşı merkeze gidebilecek bir araç olmamasından kaynaklanmıştır. Eğer o saatte çarşıya ulaşmasını sağlayacak bir toplu taşıma aracı yahut başka bir araç olsaydı müvekkilin böyle bir fiilde bulunmayacağı aşikardır. Sonuç olarak müvekkili bu fiile iten bir zaruret hali olmuştur.

Müvekkil böyle bir fiili işlemekten son derece pişman olup söz konusu zararı da gidermeye hazırdır.

Müvekkil bu eyleminden ötürü pişman olmuş, ahlaklı yaşamak ve bir daha böyle bir olaya karışmamak için gayret sarf etmeye başlamıştır. Hülasa kendisi 17 yaşında bir çocuktur. Zaten bu olaydan sonra da herhangi bir adli vakıaya karışmamıştır.

SONUÇ VE İSTEM                          : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle müvekkil hakkında beraat kararı verilmesine karar verilmesini talep ediyoruz. Mahkemenizde aksi kanaat hasıl olmuş ise TCK’daki takdiri indirim sebeplerinin ve müvekkilim hakkında TCK’daki lehe olan hükümlerin tatbikini talep eder, takdir ve tensiplerinize arz ederiz. tarih

                                                                                                                      SANIK MÜDAFİİ

                                                                                                                      Av.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gece Vakti Hırsızlık Savunma Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank