Gasp Suçu Savunma Örneği

Tem 12, 2020 | Ceza Hukuku

Gasp Suçu Savunma Örneği

Gasp Suçu Savunma Dilekçesi Örneği

ADANA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İLGİLİ DAİRESİNE

Sunulmak Üzere

ADANA AĞIR CEZA MAHKEMESİ SAYIN BAŞKANLIĞI’NA

İSTİNAF YOLUNA BAŞVURAN

SANIKLAR                 :  

MÜDAFİİ                     :  

TALEBİN KONUSU : Adana Ağır Ceza Mahkemesinin …….. Esas- ……. Karar nolu, …….. tarihli kararı.

TEBLİĞ TARİHİ        :

 

KARARIN ÖZETİ      : Sayın Mahkeme sanıklar hakkında sonuçta 2’şer yıl 1’er ay hapis cezasıyla cezalandırılmalarına dair karar vermiştir.

 

BAŞVURU SEBEPLERİ VE GEREKÇESİ        :

Her iki müvekkil sanık, internet kafe açmak üzere olay günü, daha önceden kararlaştırdıkları arkadaşları Y.’nin kendilerine Kağıthane’de bir kafe yerini göstermek üzere beklediğinden, müştekinin ticari taksisi ile Kağıthane’ye gitmişlerdir. Müşteki taksi şoföründen, arkadaşlarını bulamayınca Sarıyer-Yeniköy’de bulunan arkadaşlarının evine götürmesini istemişler, E-5 karayolu üzerinde Levent sapağına yaklaşırlarken trafik polislerini gören sanık A. üzerinde bulunan kuru sıkı tabancayı saklamak adına yaptığı hareketi üzerine müşteki süratle taksiyi polis noktasına sürmüştür.

Her iki müvekkil ortada gasp suçunun maddi ve manevi unsurları olmadığı halde sanki gasp suçu varmış gibi tutanaklar tutularak yargılanmışlardır. Müşteki mahkeme aşamasında gelmemiş, Sayın Mahkeme hazırlık aşamasında alınan gerçeğe aykırı ifadeler üzerine hüküm kurmuştur.

……… tarihli karar tarafımızdan temyiz edilmiş uyarlama sonucu dosya Yerel Mahkemeye geri gönderilmiştir.

……… tarihli oturumda daha evvel mahkemeye gelmeyen müşteki de hazır bulunmuş ve sanıklardan şikayetçi olmadığını da dile getirmiştir.

Uyarlama karşısında lehe olan 5237 sayılı yasanın ilgili maddelerinin tatbiki ile sanıklar hakkında sonuçta 2’şer yıl 1’er ay hapis cezasıyla cezalandırılmalarına dair karar ………. tarihinde verilmiştir.

Hüküm gerçek dışı ve zora dayalı beyanlar üzerine kurulu olduğu ve her iki müvekkilin de gasp etme gibi bir durumu olmadığı halde haklarında BERAAT kararı verilmesi gerekirken cezalandırılmaya gidilmesi sonucu istinaf yoluna başvurulması gereği doğmuştur.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda belirtilen sebepler ve gerekçelerle kamu düzeninden olan hususlar da dikkate alınarak yerel mahkeme tarafından verilen hükmün kaldırılmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederiz.

İstinaf Yoluna Başvuran

Sanıklar Müdafii

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.