GAİPLER NASIL YARGILANIR?

Oca 20, 2018 | Ceza Hukuku

Gaip Durumundaki Kişiler Nasıl Yargılanır?

Bulunduğu yer bilinmeyen veya yurt dışında bulunup da yetkili mahkeme önüne getirilemeyen veya getiril­mesi uygun bulunmayan kişiye gaip denir (CMK m.244/1). Gaip sanık hakkında duruşma yapılmaz. Mahkeme sadece, delillerin ele geçirilmesi veya korunması amacıyla gerekli tedbirleri alır. Bu işlemler naip hâkim veya istinabe olunan mahkeme aracılığıyla da yapılabilir (CMK m.244/3). Gaip şüpheli hakkında soruşturma yapı­labilir, gaip hakkında kovuşturma yapılmaz.

Gaip hakkında mahkeme tarafından yapılan işlemler sırasında sanığın müdafii veya kanunî temsilcisi veya eşi hazır bulunabilir. Mahkeme gerekli görürse gaibe barodan bir müdafi görevlendirilmesini isteyebilir (CMK m. 244/4).

Mahkeme, adresi bilinmeyen gaibe mahkeme önüne gelmesini veya adresini bildirmesini uygun iletişim araçlarıyla ihtar eder (CMK m. 245/1).

Gaibe Güvence Belgesi Verme

Gaibin duruşmaya getirilmesini sağlamak amacıyla gaibe güvence belgesi verilebilir. Mahkeme, gaip olan sanık hakkında duruşmaya gelmesi hâlinde tutuklanmayacağı hususunda bir güvence belgesi verebilir. Mah­keme verilen güvence belgesini koşullara bağlayabilir (CMK m.246/1). Sanık, hapis cezası ile mahkûm olur veya kaçmak hazırlığında bulunur veya güvence belgesinin bağlı olduğu koşullara uymazsa verilen güvence belgesi kendiliğinden hükümsüz kalır (CMK m. 246/2).

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.