Gabin Nedir?

Gabin Nedir?

Gabin sözcük olarak sömürme, alış-verişte aldatma, aşırı yararlanma anlamına gelmektedir.

Hukuk dilinde ise benzer bir anlamda kullanılmaktadır; iki yana borç yükleyen sözleşmelerde, taraflardan birinin öteki tarafın müzayakasından “zor durumda kalmasından” hiffetinden “düşüncesizliğinden ” veya tecrübesizliğinden “deneyimsizliğinden- toyluğundan” yararlanarak ivazlar edimler-bedeller” arasında açık bir nisbetsizlik “oransızlık” yaratıp onu sömürmesini ifade etmektedir.

Kısaca gabin bir sözleşme ile tarafların karşılıklı edimleri arasında açık nisbetsizlik bulunması olarak ifade edilmektedir.

Gabin(aşırı yararlanma) çok eski hukuk sistemlerinde dahi, darda, zorda kalanı, düşüncesiz ve deneyimsiz olanı korumak amacıyla bazen iradeyi sakatlayan bir sebep, bazen de bağımsız bir müessese olarak kabul edilmiştir.

Gabin kavramı, hata, hile gibi halk diline inmemiş, daima hukuki bir kavram olarak kalmıştır.

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 21:37

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.