Fiziksel şiddetin sürekli olmadığının kabulü, gerçekleşmiş olan kusuru azaltmaz- Yargıtay Kararı

Mar 23, 2020 | Fiziksel Şiddet Sebebiyle Boşanma

Fiziksel şiddetin sürekli olmadığının kabulü, gerçekleşmiş olan kusuru azaltmaz

Mahkemece, davalı koca için somut bir kusurlu davranış gösterilmeden; davacı kadının birlik görevlerini yerine getirmediği, küçük çocuğuna kötü davrandığı; boşanmaya neden olan olaylarda davacı kadının daha fazla kusurlu olduğu; böylece Türk Medeni Kanununun 166/2 .maddesindeki boşanma koşullarının gerçekleştiği belirtilerek boşanmaya ve daha fazla kusurlu olduğu gerekçesiyle davacı kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verildiği görülmektedir.

Oysa, toplanan delillerden; davalı kocanın eşine fiziksel şiddet uyguladığı ve hakaret ettiği sabittir. Mahkemece, kocanın bu davranışlarının sürekli olmadığının kabulü, gerçekleşmiş olan kusuru azaltmaz. Tarafların gerçekleşen bu davranışları değerlendirildiğinde; davalı kocanın daha fazla kusurlu olduğu kabul edilmelidir. Bu nedenle, mahkemenin davacı kadını daha fazla kusurlu bulması ve davacı kadının hem maddi hem de manevi tazminat taleplerinin bu kusur belirlemesine bağlı olarak reddine karar vermesi isabetsiz olmuş; bozmayı gerektirmiştir. Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2.bentte gösterilen nedenlerle kusur belirlemesi ve buna bağlı maddi ve manevi tazminatlara ilişkin bölümleri yönünden bozulmasına (Y2HD, 13.10.2011, E. 2010/14196, K. 2011/15711.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiziksel şiddetin sürekli olmadığının kabulü, gerçekleşmiş olan kusuru azaltmaz

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank