Fiziksel şiddet uygulayan eşin davranışları iradi değilse kendisine kusur yüklenemez- Yargıtay Kararı

Mar 23, 2020 | Fiziksel Şiddet Sebebiyle Boşanma

Fiziksel şiddet uygulayan eşin davranışları iradi değilse kendisine kusur yüklenemez

Mahkemenin de kabulünde olduğu gibi, evlilik birliğinin sarsılmasına, eşine şiddet uygulayan, tehdit eden, hileli boşanma kararı elde edip başkası ile evlenen ve ondan çocuk sahibi olan davacı kocanın neden olduğu, ancak, davacı koca Türk Medeni Kanununun 405.maddesi uyarınca kısıtlandığından ve davranışları iradi olmadığından kendisine kusur yüklenemeyeceği, davalının da boşanmaya neden olan kusurlu bir davranışının kanıtlanamadığı anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında davacının davasının reddi gerekirken boşanma karan verilmesi doğru olmamıştır. (Y2HD, 22.02.2011, E. 2009/21107, K. 2011/3003.)

Fiziksel şiddet uygulayan eşin davranışları iradi değilse kendisine kusur yüklenemez

Davalı kocanın, Bucak Sulh Hukuk Mahkemesinin 05.07.2006 tarih ve 2006/250 esas -417 karar sayılı kararı ile, zeka geriliği sebebiyle kısıtlandığı ve kardeşi Kazım Özbakır’ın kendisine vasi olarak atandığı anlaşılmaktadır.

Türk Medeni Kanununun 165.maddesine dayalı bir boşanma davası bulunmamaktadır. Mevcut durumu nedeniyle, davalının davranışlan iradi olmadığından kendisine kusur yüklenilemez. Bu nedenle, boşanmaya karar verebilmek için davalının az da olsa kusurunun varlığının kanıtlanmasını gerektiren Türk Medeni Kanununun 166. maddesi gereğince açılan boşanma davasının reddi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 24.02.2011, E. 2010/2151, K. 2011/3241.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiziksel şiddet uygulayan eşin davranışları iradi değilse kendisine kusur yüklenemez

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.