Fikri Sinai Haklar Mahkemesine Beyan Dilekçesi

May 26, 2020 | Fikri ve Sinai Hukuk Avukatlığı

Fikri Sinai Haklar Mahkemesine Beyan Dilekçesi

X FİKRİ SINAİ HAKLAR HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO:

BEYANDA BULUNAN DAVALI

 

VEKİLLERİ

 

DAVACI

 

VEKİLİ

 

KONU

“Benzemez Kimse Sana” adının marka tescili ile Endemol adına tescil edildiği bilgisinin sunulmasıdır.


AÇIKLAMALAR

Davacı yan, “…..” adlı şarkının bestecisinin mirasçısı sıfatıyla ve eserin adının yarışma programının adı olarak, izin alınmaksızın kullanıldığı iddiasıyla X tarihinde huzurdaki davayı ikame etmiş bulunmaktadır.

Davacı yanın, FSEK’ten doğan maddi ve manevi haklarının ihlal edildiği iddialarının hukuki dayanaktan yoksun olduğu hususu, Sayın Mahkemenize daha önce sunulan dilekçeler ile ayrıntılı bir şekilde açıklanmış olduğundan tekrara düşmemek açısından yeniden açıklanmayacaktır.

X tarihinde, TPE’ye yapılan marka tescil başvurusu sonucunda, “Benzemez Kimse Sana” adı müvekkil şirket ….. Medya Prodüksiyon Tic. Ltd. Şti. adına 08.10.2013 tarihinde tescil olmuştur (EK_ tescil olduğunu gösterir belge). İşbu tescil, Mal ve Hizmet Sınıflarından (NICE); 09, 38 ve 41 numaralı sınıfları kapsamaktadır.

Bu sınıfların kapsamına “bilgisayar ağları vasıtasıyla indirilebilen ve manyetik ve optik ortamlara kayıt edilebilen elektronik yayınlar”, “radyo ve televizyon yayın hizmetleri” ve “film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri” girmekte olup; bu sınıflar kapsamında tescil ettirilen marka, tescil kapsamındaki mal ve hizmetler için Türkiye sınırları içerisinde koruma sağlamaktadır.

556 sayılı KHK m. 40 uyarınca tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu hüküm uyarınca, müvekkil şirketin TPE’ye başvuru tarihi olan X tarihinden itibaren 10 yıl süresinde “……” ismi üzerinde marka tescil dolayısı ile koruma hakkı bulunmaktadır. Davanın açılma tarihi olan x tarihi de bu koruma süresi içerisinde bulunduğundan; davacı yanın “yarışma programının adının eser adından kaynaklandığı” iddiası ile açtığı dava tamamen hukuki dayanaktan ve mesnetten yoksundur.

SONUÇ VE İSTEM  : Yukarıda açıkladığımız hususlar ve daha önce ayrıntılı bir şekilde açıkladığımız hususlar doğrultusunda; davanın reddini, masrafların davacı tarafa yükletilmesini talep eder, konuyu sayın mahkemenin takdirlerine arz ederiz.

Davalı Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.