Feragat Edilen Tarih Esas Alınır Kesinleşme Tarihi Esas Alınmaz- Yargıtay Kararı

Nis 18, 2020 | Fiili Ayrılık

Feragat Edilen Tarih Esas Alınır Kesinleşme Tarihi Esas Alınmaz

Dava Türk Medeni Kanununun 166/son maddesi uyarınca fiili ayrılık boşanma hukuki sebebine dayalı olarak açılmıştır. Mahkemece, feragat nedeniyle verilen ret kararının kesinleşmediğinden bahisle davanın reddine karar verilmiştir. Davacının daha önce açtığı boşanma davası feragat sebebiyle reddedilmiş, feragat tarihinden itibaren boşanma davasının açıldığı 11.12.2015 tarihine kadar üç yıl geçtiği anlaşılmaktadır. Feragat davaya son veren bir taraf usul işlemidir. Hukuk Muhakemeleri Kanununun 311. maddesi uyarınca feragat kesin hüküm gibi sonuç doğurur. Feragat nedeniyle verilen ret kararının tebliğe çıkartılarak kesinleşme işleminin yaptırılmasına gerek yoktur. TMK 166/son maddesinde aranan 3 yıllık süre feragat tarihinden itibaren başlar. O halde, mahkemece tüm delillerin bu yönden değerlendirilerek bir karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.(Esas : 2016/21265, Karar : 2018/9073, Tarih : 12.09.2018)

-Davalı kadın 5.4.2002 tarihinde boşanma davası açmış, 18.04.2002 tarihinde feragat etmiş, dava feragat sebebiyle reddedilmiştir. Feragat, kendiliğinden bu iradenin mahkemeye ulaştığı ve açıklandığı tarihte kesin bir hükmün hukuki sonuçlarına hasıl eder. Feragat üzerine verilen kararın şeklen kesinleşmesinin beklenmesine gerek yoktur. Bu dava ise 20.06.2005 tarihinde açılmıştır. 3 yıllık süre geçmiştir. Toplanan delillerden feragattan sonra tarafların bir araya gelmedikleri ortak hayatın yeniden kurulmadığı, anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanununun 166/son. maddesi koşuları oluşmuştur. Gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya karar verilmesi gerekirken davanın reddi doğru görülmemiştir.(Esas : 2006/16345, Karar : 2007/4627, Tarih : 22.03.2007)

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.