Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Farklı İşlerde Çalıştırılma Sebebiyle İstifa ve Kıdem Tazminatı Dilekçesi

ADANA NÖBETÇİ İŞ MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

ADANA

DAVACI :

VEKİLİ        : Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA

DAVALI       :

KONU                        : Fazlaya ilişkin talep ve haklarımız saklı kalmak kaydı ile, 600 TL’nin davalıdan tahsili istemlidir.

DAVA. DEĞERİ: 600 TL (Şimdilik)

AÇIKLAMALAR   :

1: Vekil edenim ………….. sgk sicil numarası ile davalı şirkette 01.04.2014 tarihinde satış destek elemanı/tanzim teşhir elemanı olarak Eskişehir Bölgesinde  çalışmaya başlamış ve ……….. tarihine kadar da fiilen çalışmıştır. Vekiledenim davalı içecek firmasının Eskişehir’de dağıtımlarını yapmakta ve marketlerde raflarda eksik olan ürünleri market depolarından çıkarıp tertip, düzenini sağlamak ve gerektiğinde teşhirini yapmak görevinde çalışmıştır. Vekiledenimin SGK sicil kaydında görüleceği üzere ……….. yılı ………. ayında brüt ücret ………… TL olup, ……… yılı ………… ayı SGK kaydına henüz işlenmemiştir.

2: Vekiledenim üç yılı aşkın süredir çalıştığı işyerinde tüm titizliği ile çalışmış, işyerinde herhangi bir sorun yaşamamıştır. Fakat son 2-2,5 aydır işyerindeki Eskişehir Temcilcisi / Satış Geliştirme Şefi ‘nin değişerek yerine ………… gelmesi ile psikolojik baskılar ve işten yıldırmaya çalışmalar başlamıştır. İş yerinde yeni temsilci işçilere mobbing uygulamaya başlamıştır. En önemli konu ise;

Daha önceden davalı şirketin Eskişehir temsilcisi olan şeflere, dava dışı X isimli şirket tarafından eleman eksikliği nedeniyle davalı şirketin elemanlarının yardıma gelmesi için istek de bulunulmuş fakat diğer önceki vekiledenimin başında olan şefler vekiledenimin de aralarında bulunduğu elemanları asla istekte bulunan şirkete göndermemişlerdir.

…………………’NIN şefliğe gelmesi ile ……….. A.Ş. tekrar elemanlarının çalışmaması nedeniyle davalı firmanın elemanlarının çalışması için istekte bulunmuş ve vekiledenimin de aralarında bulunan satış destek elemanları …………..-…………. Tarihleri arasında ve yarım gün olmak suretiyle …………….. tarihinde rakip firmaya ait (Erikli, Kızılay v.b.) ürünleri açtırmıştır. Vekiledenimin görevi olmayan ve davalı şirket ile de hiçbir ilgisi olmayan başka bir firmanın işi, şirketin Eskişehir şefi tarafından yaptırılmaya başlanmış ve vekiledenim karşı çıktığında ise, beğenmediği takdirde işten çıkabileceği söylenmiştir. Vekiledenim de yaptırılmaya çalışılan işe itiraz ederek …………. tarihinde de çalışarak işten çıkmış, derhal fesih hakkını kullanmıştır. Vekiledenimin çalışma şartlarında değişiklik yapılmış ve tamamen davalı şirketin kendi işleri dışında rakip firmanın işleri yaptırılmıştır.

Rakip firmanın ürün işlerinin yaptırıldığına dair, vekiledenim ile aynı pozisyonda çalışan arkadaşı …………’a da aynı iş yaptırılmış ve ………………. tarihinde taraflar arasındaki  mesaj yazışması da bu durumu ispat etmektedir. Sayın mahkemeniz tarafından …………….. numaralı hattı kullanan …………………….’nın davalı şirkette çalışıp çalışmadığı hususu sorulabilir.

Davalı şirketin Eskişehir şefi olan ……………’nın kullanmış olduğu …………… numaralı hattan da vekiledenim ile aralarındaki yazışma da Sayın Mahkemenize sunulmaktadır.

Ayrıca …………. A.ş. satış sorumlusu olan …………. isimli kişi ile de vekiledenim rakip firma ürünlerinin işinin yaptırılacağına dair yazışma yapmış ve bu kişi de işin yaptırılacağı hususunu doğruladığına dair mesajlaşma mevcuttur.

Vekil edenim dava dışı …………… A.Ş. dağıtımı ve tamamen rakip firma ürünlerini, Eskişehir’de …………., …………………, ……………….., ……………. marketlere dağıtımını ve raflara yerleştirme işlemlerini yaptığına dair görüntülerde sayın mahkemenize sunulmaktadır. Ayrıca dağıtım işlemini yaptıkları yerlerde çalışan diğer market görevlileri de Sayın mahkemenizde tanıklık yapacaktır.

Vekil edenimin iş yerinde tarafına mobbing uygulanması ve sözleşmesinde bulunmamasına rağmen tamamen kendi işinin dışında farklı bir firmaya ait ve rakip firma ürünlerinin dağıtım ve yerleşim işlerinin yaptırılması nedenine dayalı olarak işten çıkması sebebiyle toplamda kullanamadığı yıllık izin ücretlerinin ve kıdem tazminatının tarafımıza ödenmesi nedeniyle Sayın mahkemenize başvuru zorunluluğumuz doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : İş Kanunu ve ilgili mevzuat.

1: Vekiledenime ait SGK kaydı,

2: …………… numaralı hattı kullanan …………… (davalı şirkette vekiledenim ile aynı pozisyonda) ile …………………  numaralı hattı kullanan vekiledenim arasındaki mesaj görüntüleri,

3: Davalı şirketin Eskişehir şefi olan ……………………..’un kullanmış olduğu ………………. numaralı hat ile vekiledenim arasında geçen mesaj görüntüleri,

4: Alpata Gıda’da satış sorumlusu olan Önder isimli kişi ile vekiledenim arasında geçen mesaj kaydı,

5: Dava dışı ………….. A.Ş.’NİN dağıtımı ve tamamen rakip firma ürünlerini, Eskişehir’de………….., …………….., ………………., ………….. marketlere dağıtımını ve raflara yerleştirme işlemlerini yaptığına dair görüntüleri içerir CD kaydı,

6: İşyeri Özlük dosyasının davalı şirketten celbi,

7: Bilirkişi İncelemesi,

8: Tanık ve her tür kanıt.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, Fazlaya ilişkin talep ve haklarımız saklı kalmak kaydı ile, Kıdem tazminatı olarak 500 TL, Yıllık izin karşılığı olarak 100 TL, Olmak üzere toplam 600 TL’nin davalı şirketten tahsiline, kıdem tazminatına fesih tarihinden itibaren en yüksek banka mevduat faizi uygulanmasına, diğer taleplerimize yasal faiz uygulanmasına ve masraf yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı şirkete yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

DAVACI VEKİLİ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 18 Ocak 2020 02:23

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.