EZİYET SUÇU VE CEZASI

Eki 13, 2017 | Ceza Hukuku

EZİYET SUÇU VE CEZASI

Ceza Kanunumuza göre; bir kimsenin eziyet çekmesine yol açacak davranışarı gerçekleştirmek eziyet suçu olarak değerlendirilir. (TCK m. 96)

Eziyet suçu herkes tarafından işlenebilen bir suçtur.Suç beden ve ruhen kendini koruyamayacak kişilere karşı işlendiğinde ceza arttırılır.

EZİYET SUÇUNUN UNSURLARI

Kanunda nelerin eziyet olduğu açıklanmamıştır. Kanunun gerekçesine göre ; eziyet suçunun maddi unsuru, kişiye insan onuruyla bağdaşmayan, bedensel ve ruhsal acı çekmesine , aşağılanmasına yol açacak davranışlar gerçekleştirmektir. İşkence gibi eziyet de sistematik olarak işlenebilen bir suçtur. Eziyet fiilleri kasten yaralama, hakaret, tehdit, cinsel taciz suçlarına benzer fakat eziyet fiili sistematik bir şekilde ve belli bir süreç içinde işlenmektedir. Eziyet fiili bir süreç içinde süreklilik arz eder.

EZİYET SUÇUNUN MANEVİ UNSURU

Eziyet suçu ancak kastla işlenebilir. Taksirle işlenmesi mümkün değildir. Failin kastından sorumlu olması için eziyet neticesini istemesi yeterlidir. Bu nedenle suçun işlenmesi için genel kast yeterlidir.

EZİYET SUÇUNUN NİTELİKLİ HALLERİ NELERDİR?

Eziyet suçunun; beden ve ruh bakımından kendisini koruyamayacak durumda bulunan kişiye, gebe kadına, üstsoy, altsoy, babalık, analık ve eşe karşı işlenmesi daha fazla cezayı gerektiren nitelikli hallerdir.

  • Eziyet suçunda ‘zincirleme suç’ hükümlerini uygulamak mümkündür.

Örnek: Analığını uzun süre aç bırakarak eziyet eden evlat, hem analığının sağlığını bozduğu için kasten yaralama suçunu hem de eziyet suçunu işlemiş olur. Fakat faile daha fazla cezayı gerektiren eziyet suçundan ceza verilir.Fikri içtima uygulanır.

 

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.