Evlilik Süresince Satılıp Krediyle Yeniden Alınan Arabalar Hakkında Nasıl Karar Verilir?

Ara 14, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Bu yazımızda evlilik süresince model yükseltmek amacıyla satılıp yenisi alan araçların mal rejiminin tasfiyesi yani eşler arası mal paylaşımı davasında nasıl tespit edileceğini ve nasıl değerlendirileceğini açıkladık.

Krediyle alınan her yeni araçta kullanılan kredinin aracın o anki değerine oranı hesaplanır. Daha sonra tespit edilen bu oran aracın mal rejiminin tasfiyesine en yakın tarihteki değeriyle çarpılır.

Yargıtay da bu şekilde uygulama yapmaktadır. Aşağıdaki Yargıtay kararını inceleyelim:

“… davalı Etem’in sahip olduğu 35 KPK 05 plakalı araç kişisel malı olup, 2002 yılında bunun satılmasıyla elde edilen para TMK. nun 220/1. fıkranın 4. bendi gereğince kişisel mal yerine geçen değerdir. Davalı bu aracın bedeliyle birlikte kredi
çekilmek ve eklenmek suretiyle 3.9.2002 tarihinde 06 ZY 86 ve daha sonra da bu aracın satılması ve kredi kullanılması yoluyla en son 35 CNP 39 plakalı aracın alındığı dosya kapsamıyla sabittir. Kullanılan krediler yasal mal rejiminin geçerli olduğu dönemde çekildiğinden kredilerin geri dönüşüne ilişkin taksitlerin edinilmiş mallardan karşılandığının da kabulü gerekmektedir. Ancak, bu durumda davalı karşı davacının ilk araçtan edindiği kişisel mal yerine geçen değerin hesapta göz önünde tutulması gerekir. Öyle ise, davacı – karşı davalının bu edinilmiş mallar üzerinde de TMK. nun 231 ve 236. maddeleri gereğince yarı oranında edinilmiş mallara katılma alacağı söz konusudur.” (Y8HD, 14.07.2011, E. 2011/3344, K. 2011/4249)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.