Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları kim tarafından alınmış olursa olsun ona bağışlanmış sayılır- Yargıtay Kararı

May 1, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları kim tarafından alınmış olursa olsun ona bağışlanmış sayılır

Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları kim tarafından alınmış olursa olsun ona bağışlanmış sayılır ve artık onun kişisel malı niteliğini kazanır.

Bu durumda ziynet eşyalarının iade edilmemek üzere erkeğe verildiğinin, kadının isteği ve onayı ile bozdurulup harcandığının kanıtlanması halinde erkek almış olduğu ziynet eşyalarını iadeden kurtulur.

Somut olayda davalı- karşı davacı, dava konusu yaptığı ziynetlerin, eşi tarafından araba alınmak amacıyla bozdurulduğunu belirterek ziynetlerin aynen iadesini veya bedelinin tahsilini istemiştir.

Davacı-karşı davalı ise, küçük altınların bozdurulup balayına gidildiğini, geri kalan ziynetlerin ise kadın tarafından giderken
yanında götürüldüğünü iddia etmiştir. Davalı-karşı davacı (kadın) tanıkları, kadına takılan ziynetlerin erkek tarafından bozdurularak bir kısmı ile borçlarının ödendiğini, bir kısmı ile de araba alındığını beyan etmişlerdir.

Toplanan tüm deliller birlikle değerlendirildiğinde, davalı-karşı davacının ziynetlerinin evliliğin devamı sırasında erkek tarafından alındığının ve kadına iade edilmediğinin kabulü gerekir. Davalı-karşı davacının bu iddiası kanıtlandığına göre, ziynet eşyalarına ilişkin talebinin tamamının kabulüne karar verilmesi gerekirken, kısmen kabulü doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 30.09.2015, E. 2015/1926, K. 2015/16933)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.