Evlilik Öncesi Başlayıp Evlilik İçine Sarkan İş Karşılığı Alınan Taşınmazın Hukuki Durumu

Ara 15, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Yine spesifik bir başlıkla sizlerle birlikteyiz. Evlilik öncesinde taahhüt edilen bir iş olduğunu kabul edelim. Eşlerden birisi böyle bir sözleşme yapıyor, sözleşme karşılığında taahhüt ettiği hizmet sona erdiğinde ise bir taşınmaz almaya hak kazanıyor. Sözleşmenin başlangıcı ile bitişi arasındaki süreçte ise evlilik gerçekleşiyor. Böyle bir durumda bu taşınmaz hangi oranda kişisel hangi oranda edinilmiş mal sayılır?

Yargıtay bu konuya şu şekilde açıklık getiriyor:

“…işin karşılığında 10179 ada 13 parsel 3 nolu bağımsız bölümün verileceğinin’ belirtildiği, davalı tanığı Y. Ş.’in ‘davalının evlendiğinde evin bitmek üzere olduğu, sadece ince işlerinin kaldığını’ beyan ettiği, o halde tasfiyeye konu taşınmazın, evlilik birliğinden önce başlayan ve evlilik birliği içerisinde devam eden işin sonunda tamamlanması karşılığında edinildiği, yani taşınmazın karşılığı yapılan işin bir kısmının evlilik birliği içinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Tüm bu açıklamalara göre, taşınmazın bir kısmının evlilik birliği içinde emek karşılığında edinildiğine göre, yapılan işin başlangıç ve bitiş tarihleri, evlilik öncesi ve evlilik birliği içinde işin yapıldığı aşama dikkate alınarak, işin tamamının evlilik birliği içinde yapılan kısma oranı belirlendikten sonra, diğer tüm deliller de değerlendirilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamıştır, bozmayı gerektirmiştir.” (T.C. YARGITAY 8. HUKUK DAİRESİ E. 2015/9810 K. 2017/674 T. 24.1.2017)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.