Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi Dilekçe Örneği

Oca 3, 2021 | İş Hukuku

ADANA 2. NOTERLİĞİNE

İHTARNAME

İHTAR EDEN                         :

ADRES                                   :

MUHATAP                            :

ADRES                                   :

KONU                                    : …………. Tarihinde gerçekleştirmiş olduğum evliliğim nedeniyle iş akdimin feshi ve  1475 sayılı kanunun 14. Maddesi gereğince kıdem tazminatının ödenmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR                    :

Ben ………………. sigorta sicil numarasıyla işyeriniz …………………….. de  ……………  tarihinden itibaren çalışmaktayım çalışmam devam ederken  ……………………. evlendim.

Yapmış olduğum evlilik sonrasında mesaili olarak çalışmakta olduğum işimim aile hayatımı etkilemesiyle zor bir sürece girdim . İşyeri çalışma sürelerinin  aile yaşantıma uymaması nedeniyle işyeriniz de çalışmaya devam edebilme imkanım artık kalmamıştır.

1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. Maddesine ‘kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş akdini sona erdirmesi hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için aynı oran üzerinden ödeme yapılır” dayanarak, evlilik nedeniyle ………………… tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iş sözleşmemi feshediyorum ve yine yasal hakkımı kullanarak ……………tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iş akdimin feshini ihtaren bildirir. 1475 sayılı kanunun 14. maddesi gereğince iş sözleşmesinin feshi sonucu doğmuş olan kıdem tazminatı alacağımın ,  tarafınıza iş bu  ihtarnamenin tebliği tarihinden itibaren 10 gün içerisinde tarafıma ödenmesini aksi halde alacaklarımın tahsili için yasal yollara başvuracağımı mahkeme masraflarının ve vekalet ücretinin tarafınıza yükleneceğini ihtar ederim .     

SAYIN NOTER                      :

Üç suretten ibaret olan iş bu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını ,  bir suretinin muhataba tebliğini ve muhataba tebliğ şerhini taşıyan  bir suretinin de tarafıma verilmesini saygı ie talep ederim.

İHTAR EDEN

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.