Evlilik Dışı İlişkide Alacak ve Tazminat Davasında Aile Mahkemesi Görevli Değildir- Yargıtay Kararı: 4HD E. 2010/5662, K. 2011/5526

Mar 14, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Evlilik Dışı İlişkide Alacak ve Tazminat Davasında Aile Mahkemesi Görevli Değildir

Davacı, davalı ile resmi nikah işlemi yapılmaksızın yaşadıkları birliktelikten bir çocuklan doğduğunu, daha sonra ayrıldıklarını belirten davacı, kendisine takılan takılar ile giysi ve özel eşya bedelinin ödetilmesini istemiştir.

Yerel mahkemece istemin bir bölümü kabul edilmiş; karar, davalı tarafından temyiz olunmuştur. 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yargılama Usullerine Dair Yasa’nın 4/1. Maddesi gereğince, 4721 sayılı Medeni Yasa’nın İkinci Kitabı’ndan doğan dava ve işlere aile mahkemesinde bakılır. Dosyadaki bilgi ve belgelerden, taraflar arasında Medeni Yasa’nın 134 ve izleyen maddelerinde öngörülen yöntem ve koşullara uygun bir evlilik ilişkisi bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Davacının maddi tazminat ile ilgili savı mülkiyet hakkına dayandığından, uyuşmazlığın evliliğin hukuki niteliğine ve sonuçlarına ilişkin Medeni Yasa’nın İkinci Kitabında yer alan düzenlemelere göre aile mahkemesinde değil, özel hukuk kuralları gereğince genel hukuk mahkemelerinde çözümlenmesi gerekir.

Görev konusu kamu düzenine ilişkin olup yargılamanın her aşamasında mahkemece kendiliğinden gözetilir. Yerel mahkemece, açıklanan yönler gözetilerek, mahkemenin görevsizliği nedeniyle dava dilekçesinin reddine karar verilmesi gerekirken, işin esasımn incelenmiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. (Y4HD, 11.05.2011, E. 2010/5662, K. 2011/5526.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evlilik Dışı İlişkide Alacak ve Tazminat Davasında Aile Mahkemesi Görevli Değildir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.