Evlilik dışı doğum nedeniyle anne kızlık hanesinde nüfusa kayıtlı olan çocuğun baba ismi olarak yazılan kişi ile çocuk arasında soybağı ilişkisi kurulmuş sayılamaz- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Evlilik dışı doğum nedeniyle anne kızlık hanesinde nüfusa kayıtlı olan çocuğun baba ismi olarak yazılan kişi ile çocuk arasında soybağı ilişkisi kurulmuş sayılamaz

Türk Medeni Kanununun 282.maddesi gereğince çocuk ile baba arasında soybağınm, ana ile evlilik, tanıma veya hakim hükmüyle kurulabileceğine, evlilik dışı doğum nedeniyle anne kızlık hanesinde nüfusa kayıtlı olan davacının baba ismi olarak Mehmet yazılmış olmasının Mehmet adlı kişi ile arasında soybağı ilişkisinin kurulduğu anlamına gelmeyeceğine göre sonucu itibarıyla verilen ret kararının doğru bulunduğunun anlaşılmasına göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına. (Y2HD, 27.01.2011, E. 2009/20685, K. 2011/1461.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.