Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeniyle Boşanma Dava Dilekçesi

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Dava Dilekçesi Örneği


NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

ADANA

 

DAVACI                     :

ADRES                       :

VEKİLİ                       :

ADRES                       :

DAVALI                     :

ADRES                       :     

KONU                                   : Evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması nedeniyle Boşanmaya karar verilmesi istemlidir.

AÇIKLAMALAR       :

1:Vekil edenim ile davalı eş, ………………. tarihinden beri yaklaşık ….. yıl evli olup, bu evlilikten …. İsimli çocukları bulunmaktadır.

2: Taraflardan davalı …… Arge bölümünde işçi olarak çalışmakta, vekiledenim ise çalışmamaktadır. Davalının ayrıca ……’da halka arz edilen şirketlerinde hissesi ve İMKB 100 ‘de de hissesi bulunmakta olup, ekonomik durumu gayet iyidir.

Tarafların evlilikleri ilk yıllarda sorunsuz geçmiş fakat daha sonraki yıllarda davalı eşin davranışları değişmeye başlamıştır. Tarafların müşterek hanesine gelenlere davalı eş karışmaya başlamış ve vekiledenimi de dışarı kıskançlık nedeniyle çıkarmamaya başlamıştır. Davalı eş, eve de hiç para bırakmamaya başlamış ve vekiledenim kendi özel ve ev ihtiyaçlarını da el işi yapıp satarak ve sağlık sertifikası ile de iğne yaparak karşılamaya çalışmış ve oğulları ………….’da davalı okuduğu için harçlık vermemiş ve onunda elinden geldiği kadar harçlığını vermiştir.

Davalı eş, sürekli her şey de kendi söz hakkının olmasını istemiş ve vekiledenimin de sosyal bir hayatının olmasına ve çevre edinmesine izin vermemiştir. Sürekli taraflar tartışmaya başlamış ve sırf oğlu için yıllarca bu tartışmalara katlanmıştır. Davalı çalıştığı şirkette 3000-4000 TL arasında maaş almakta fakat her seferinde de vekiledenime maddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Davalı eş, çocuğuna da aynı sıkıntıları yaşatmış ve zamanında bir tane çikolata ve gofret parasını esirgemiştir. 19 yıllık tarafların birlikteliği vekiledenimin çabaları ile bugüne kadar gelmiştir. Vekiledenimde stres nedeniyle şeker hastalığı nüksetmiş ve vekiledenim yıllarca hastanelerde kalmış ve tedaviler görmüş, halende çok üzüldüğünde şeker komasına girmektedir. Davalı ve davalı eşin ailesi de sürekli hastaneye gitmesi nedeniyle vekiledenime ‘’Ne çok gidiyorsun hastaneye bir işin bitmiyor oralarda’’ diyerek daha da üzmüşlerdir.

Davalı Pazar parası olarak da evin ihtiyaçları için sadece vekiledenime 20 TL bırakmış, ve her hafta pazara da göndermemiştir. Vekiledenim aldıkları ile iki hafta idare etmek durumunda kalmıştır. Vekiledenim yetmeyeceğini söylediğinde ise, davalı vekiledenim idareli bir insan olduğunu bildiği için ‘’başka param yok’’ demiştir. Davalının evde dahi cüzdanını cebinden çıkararak eşinden sakladığı dönemler olmuştur. Taraflar vekiledenimin ısrarları ile bir araba almışlar ve davalı değiştiricem diyerek arabayı satmış ve parasını da borsaya yatırmıştır. Vekiledenim yıllarca başkalarından araba istememek ve kimseye muhtaç olmamak için araba almasını istese de davalı karşı çıkmış ve almamıştır.

3: Vekiledenim şeker hastalığı nedeniyle yaklaşık bir ay önce Tepebaşı SSK Devlet Hastanesi’nde tedavi görmüştür. Devlet Hastanesi’ndeki doktorundan muayene için sıra alması gerekmiş ve telefonla arandığında sabah erkenden hastaneye gidip sıra alması gerektiği söylenmiştir. Vekiledenim bel ağrısı nedeniyle yerinden kalkamamış ve davalının götürmesini istemiş, davalı araç bulamadığı için bir hafta daha tedavisi gecikmiştir. Ardından vekiledenim artık kendisi gitmiş ve hastaneye yatırılmış, davalı yanında olmamıştır. Hastanenin kantinin de kendi başına otururken hastanenin kantininde çalışan Zeki adında yaşlı bir amca ile tanışmış ve vekiledenime yaşlı adam yardım etmiştir. Vekiledenim şeker sonuçlarını göstermek için doktordan randevu almak istemiş ve yaşlı adamın yardımlarıyla randevu alarak muayene olarak tahlil sonuçlarını göstermiştir. Doktor şekerinin henüz düzene girmediğini belirtmiş ve 10-15 gün sonra tekrar gelmesi gerektiğini ve düzensizlik devam ettiği takdirde ağır olan 7’li ölçüm tedavisinin uygulanacağını belirtmiştir. Vekiledenim doktor odasından çıkıp tek başına gittiği hastaneden evine dönerken davalı eş aramış ve nerde olduğunu sormuştur. Vekiledenim tekrar muayene olacağını ve 7’li ölçüm yapılacağını ve düzensizlik olursa da pompa tedavisi göreceğini söylemiştir. Davalı eş bir anda telefonda bağırmaya başlamış ve ‘’ SENİN ZATEN DERDİN O, POMPANIN PEŞİNDESİN ‘’ diyerek vekiledenimi azarlayarak telefonu yüzüne kapatmıştır. Vekiledenim zaten canının derdindeyken davalının bir de azarlamasına göz yummuştur. Vekiledenim evine geldiğinde davalı öfkeli bir şekilde bilgisayar koltuğunda oturmuş ve vekiledenime ‘’ sana tırnağımın ucu kadar güvenmiyorum, demiştir. Söylediği sözler ve telefondaki bağırışı vekiledenimin zoruna gitmiş ve hiç sesini çıkarmayarak yorgun olduğundan dolayı da yatak odasına uyumuş ve üzerini dahi örtememiştir. Davalı eş, hiçbir şekilde hastalığı ile ilgilenmemiştir.

Vekiledenimin davalının olumsuz hareketlerine katlanma sebebi de oğlunun üniversite sınavlarına hazırlık sürecinde olmasıdır. Vekiledenim ‘’sabır ‘’ diyerek elinden geleni yapmaya çalışmıştır. Davalı yaptıkları ve sarfettiği sözler nedeniyle hiç pişmanlık duymamış ve özür de dilememiştir. Vekiledenim ile davalı zaten ayrı odalarda kalmakta ve cinsel birliktelikleri de bulunmamaktadır. Fakat vekiledenim hasta olmasına karşın evin tüm çamaşır bulaşıklarını yıkamış yemeklerini yapmış ve temizliğine de her şekilde önem vermiştir.

4: Taraflar yukarıda anlatılan olaydan sonra küs kalmışlar ve vekiledenim evden gidene kadarda hiç konuşmamışlardır.  Vekiledenim birkaç aydır telefon faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle ve davalının da bu duruma söylenmesi nedeniyle başka bir operatöre geçmiş ve davalı bir akşam eve geldiğinde ‘’sen başka operatöre mi geçtin, ne haltlar yiyorsun’’ demiştir. Vekiledenim faturanın yüksek geldiğini ve kendisine yük olmamak için geçtiğini belirtse de davalı telefonunu vekiledenimin elinden almıştır.

Vekiledenimin telefonunu kurcalamış ve işi bitince elindeki çayla birlikte telefonu sehpaya fırlatmıştır. Vekiledenimin Canan isimli arkadaşı ile dertleştiğini görmüş ve sıkıntılarını paylaşması nedeniyle de daha da öfkelenmiştir. Vekiledenim yine sesini çıkarmamıştır.

Davalı yine oğlunun üniversite sınavından bir gün önce küs olmalarına rağmen tartışma çıkarmış ve evdeki geçimsizliğe şahit olan oğulları dayanamayarak artık öfke ile kanepeye, duvara ve kapıya vurarak sinirini çıkarmaya çalışmıştır. Vekiledenim oğlunu sakinleştirmeye çalışarak ağlamaya başlamıştır. Ayrıca her şeyi oğlunun sınavı sonrasında konuşmak için de susmuştur. Vekiledenim tüm olanları annesine anlatmış ve onlarda oğlu olduğunu ve boşanmaması gerektiğini söylemiştir. Vekiledenim annesine vekiledenimin arkasında olmadıklarından dolayı ezildiğini belirtmiştir.

5:  Vekiledenim evdeki huzursuzlukla nedeniyle ayrıca psikoloji aşırı bozulmuş ve psikolojik tedaviler de görmeye başlamıştır. Vekiledenimin ailesi bir akşam yemeğe davet etmiş ve davalı gece işe gideceğini söyleyerek gitmemiş fakat, aynı akşam kendi ailesine zorla vekiledenimi de götürmüştür. Vekiledenim davalının ailesine küs olduklarını ve davalının yaptıklarını anlatınca kayınvalidesi ‘’ oğlan benimse huyu da benim değil ya ona göre yaklaş sen konuş düzelir ozaman ‘’ diyerek geçiştirmiştir.  Vekiledenim de ‘’ hep ben alttan alıyorum beni eziyo o hiç fedakârlık yapmıyor ‘’ dediğinde ise, kayınvalidesi ‘’ erkek milleri yapmaz biz neler çektik el ne der, milletin diline düşeriz ‘’ demiştir.

Vekiledenimin o dönemlerde de stres ve üzüntü nedeniyle göz çevresinde fazlaca sivilce çıkmaya başlamış ve kendi ailesi ve her gören de ne olduğunu sormuştur. Vekiledenim cebinde 1 TL si dahi olmaması nedeniyle kendi ailesini de görmeye gidememiş ve davalı da zaten yukarıda belirtildiği üzere son zamanlarda daha çok cüzdanını saklamıştır. Davalıya her seferinde vekiledenimin ailesi de, ‘’ ev parasız olmaz bir gelen olur, hasta eşin var acil bir şey olur evi parasız bırakma ‘’ demelerine rağmen kimseyi dinlememiştir. Davalı zaten vekiledenimin ailesine de hiç değer vermemiş ve sevmemiştir. Vekiledenim yaptığı el işlerini sattığında aldığı paralarla kendisine harçlık yapmaya çalışmıştır.

Vekiledenim artık ayrılmaya karar vermiş ve oğlunun da sınavının geçmesinin üzerinden kendi ailene durumu anlatmıştır. Davalı eş, o günde evine geldiğinde yine bir tartışma çıkarmış ve vekiledenimin üzerine yürümüştür. Vekiledenim artık dayanamadığını belirtmiş ve çantasını alarak evden çıkmaya çalışmış, davalı eş zorla vekiledenimi ‘’beni rezil mi edeceksin ‘’ diyerek içeriye çekmiştir. Vekiledenim o gün sabaha kadar ağlamış yaşadıklarına üzülmüş ve şekeri yükselmiş, insülin vurarak kendisine zor iyileşmiştir. Vekiledenimin hıçkırıklarını davalı eş duymasına rağmen ne özür dilemiş ne de abaşka bir şey yapmıştır. Sabah kalktığında da vekiledenim dayanamayarak ailesinin evine gitmiş ve orada yaşamaktadır.

Vekiledenimin ailesinin evine gitmesiyle davalı eş, karakola şikâyetçi olmuş ve eşinin kaybolduğunu veya kaçırıldığını söylemiştir. Vekiledenim polis karakoluna giderek polislere güvende ve ailesinin yanında olduğunu söylemiş, adresini ve telefon numarasını bırakmış, ayrıca eşi ile de boşanma sürecinde olduklarını belirtmiştir. Taraflar vekiledenimin ailesinin yanına gittiğinden beri de ayrı yaşamaktadırlar. Davalı taraf bu süreçten sonra da devamlı vekiledenimi telefon ile arayarak hakaret ve küçük düşürücü sözler sarfetmiştir.

SONUÇ OLARAK; Davalı eşin vekiledenimi küçük düşürmesi, evine bir kuruş dahi para bırakmaması, evin özel ve genel hiçbir ihtiyacını karşılamaması,  çocuğuna gereken özen ve değeri göstermemesi, vekiledenimin fikirlerine önem vermemesi, güvenmemesi, en ufak şeyden tartışma çıkarması, tüm hastalık sürecinde yanında olmaması vekiledenimin yaptığı hiçbir şeyi beğenmemesi, vekiledenimin kişilik haklarına alenen saldırı oluşturmaktadır.

Evlilik birliğinin bu şekilde sona erdirilmek zorunda kalınması da vekiledenimin geleceğe yönelik tüm beklentilerinin boşa çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle, müvekkilim lehine 50.000,00 TL maddi, 50.000,00 TL manevi olmak üzere, toplam 100,000,00 TL tazminat talep ediyoruz. Tekrar ……. doğumlu ……..’nın velayetinin de vekiledenime verilmesine ve çocuk için  aylık 500 TL tedbir nafakasına, boşanmadan sonra iş bu nafakanın iştirak nafakası olarak devamına , Vekiledenim içinde aylık 1000 TL tedbir nafakasına  boşanmadan sonra iş bu nafakanın yoksulluk nafakası olarak devamına hükmedilmesine karar verilmesini talep ediyoruz.        

  

HUKUKSAL NEDENLER   : M.Y.

DELİLLER                             :

Davalı eşin delillerine karşı delil sunma hakkımız saklı kalmak kaydı ile,

1: Mali ve içtimai durum araştırması,

2: Davalı eşin Çalıştığı ……..’e müzekkere yazılarak maaş bordrolarının celbi,

3: Davalı ile vekiledenim arasındaki mesajlaşma görüntüleri,

4: Davalının vekiledenime karşı küçük düşürücü söz ve hakaretlerini içerir ses kaydı,

5: Vekiledenimin hastalıklarını gösterir ve kullandığı ilaçları gösterir raporlar,

6: Tanıklar ve her tür kanıt.

SONUÇ VE İSTEK         :Yukarıda açıkladığımız nedenlerle;

Davamızın KABULÜNE,

Müşterek çocuk ….’nın velayetinin vekiledenime verilmesine,

Müşterek çocuk ….. için  aylık 500  TL tedbir nafakasına, boşanmadan sonra iş bu nafakanın iştirak nafakası olarak devamına HÜKMEDİLMESİNE,

Vekiledenim için aylık 1000 TL tedbir nafakasına, boşanmadan sonra iş bu nafakanın yoksulluk nafakası olarak devamına HÜKMEDİLMESİNE,

Vekiledenim için, 50.000,00 TL MANEVİ TAZMİNATA,

Vekiledenim için, 50.000,00 TL MADDİ TAZMİNATA,

Hükmedilmesine, masraf ve ücreti vekaletin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.                                                                                   

 

 

 

DAVACI VEKİLİ

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Dava Dilekçesi Örneği -2-

 

AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

                                                                                                          ADANA

 

DAVACI……………:

VEKİLİ………………:

                                   

DAVALI…………….:

TALEP KONUSU…: Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeni ile Boşanma talebidir.

AÇIKLAMALAR….:

Müvekkil ile davalı …. yılında evlenmiş olup, bu evlilikten tarafların  1980 Doğumlu Alp, 1988 Doğumlu Aslı adında iki çocukları bulunmaktadır.

Taraflar birbirini severek evlenmiş olmalarına rağmen evlendikten bir süre kadar sonra taraflar arasında sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Öyle ki,

Taraflar ruhi ve fikri olarak anlaşamamaktadırlar. Hayata bakış açıları birbirinden farklı olup, tarafların anlaşamamasının diğer bir nedeni de, taraflar arasındaki eğitim ve kültür farklılığıdır. Müvekkil üniversite mezunu, davalı ise ilkokul mezunu olup, eğitim durumları arasındaki bu ciddi fark evlilik müddetince taraflar arasında problemler yaşanmasına sebebiyet vermiştir. 

Belirttiğimiz bu hususlar dışında, davalı eş evlilik birliğinin getirdiği yükümlülüklerden olan sır saklama veya mahremiyetin gizliliği ilkelerine de açıkça aykırı davranışlarda bulunmuş ve devamlı olarak müvekkil ile yaşadığı evlilik birliğinden kaynaklı sorunları askeri ortamlarda dile getirmiş, müvekkilin komutanlarına dahi bizzat çıkarak müvekkili şikayet etmiştir. Davalı; evlilik birliği müddetince, müvekkilin komşularına, müvekkilin komutanlarının huzurunda ve de orduevinde müvekkilin alkolik, kumarbaz ve başka kadınlarla ilişkisi olan hayırsız biri olduğunu beyan etmiş, müvekkile hakaret etmiş ve müvekkili iş çevresinde küçük düşürücü tutum ve davranışlarda bulunmuştur.

Evliliğin belirtilen bu nedenlerden dolayı sona ermesine ve taraflarca da ayrılık kararı alınmasına ve fiilen de evliliğin son bulmasına rağmen, müvekkil o  zamanlarda çocuklarımım yaşlarının küçük olması ve de istikballerini kurmları için evlilik birliğini devam ettirmiş fakat taraflar aynı evde farklı hayatlar sürmüşlerdir. Davalı asilin müvekkille olan sorunlarının dışında kendi komşu ve arkadaşları ile de sorunları olup, davalı etrafına karşı da kötümser bir tavır sergilemekte ve sosyal davranmamaktadır. Bu belirtilen hususlar davalının komşuları tarafından da bilinmekte olup, tarafların evliliğin sona ermesinde davalının komşuları dahi, davalı asilin kusur ve kabahatinin bulunduğunu müvekkile defalarca beyan etmişlerdir.                                        

                                                          

Yukarıda kısaca belirtilen nedenlerden dolayı, fiilen sona eren bu evliliğin hukuken de sona erdirilmesi maksadı ile, işbu davanın açılması zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER….: TMK, HUMK, İlgili Yasal Mevzuat…

DELİLLER………………: Nüfus Kayıtları, Mali ve İçtimai Durum Araştırması, Tanık Beyanları, her türlü takdiri ve yasal delil…

SONUÇ VE İSTEM……..: Yukarıda kısaca arz ve izah olunan nedenlerden dolayı; Tarafların Evlilik Birliğinin Sona Ermesi Nedeni İle Boşanmalarına, yargılama giderleri ile ücret-i vekaletin karşı tarafa aidiyetine; karar verilmesini davacı vekili sıfatı ile saygılarımla dilerim. 07.01.2019

 

                                                                                               DAVACI VEKİLİ

                       

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Sosyal Medya
Soru Sor
WhatsApp
Telefon Görüşmesi ( Sadece Müvekkil )
tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.