Evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan olaylar sonucu işsiz kalınan üç aylık süre nedeniyle tazminat istemi boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan olaylar sonucu işsiz kalınan üç aylık süre nedeniyle tazminat istemi boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davalı-karşı davacı koca, evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan olaylar sonucu; işsiz kaldığı üç aylık süre nedeniyle 6000 TL tazminatın tahsilini istemiştir.

İstek, boşanmanın eki niteliğinde olmadığı gibi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun üçüncü kısmı hariç ikinci kitabından kaynaklanan bir dava da değildir (4787 s.K.md.4). Bu istek hakkında görevli mahkeme; dava tarihi itibariyle sulh hukuk mahkemesidir. Göreve ait kurallar kamu düzenine ilişkin olup yargılamanın her aşamasında mahkemece kendiliğinden dikkate alınır. Mahkemece; peşin nispi harem yatırıldığı da gözetilerek bu istek bakımından görevsizlik kararı verilmesi gerekirken, yazılı şekilde ret hükmü kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 18.07.2011, E. 2010/11342, K. 2011/12575.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.