Evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasının açılma tarihinden sonraki olaylar boşanma hükmüne esas alınamaz- Yargıtay Kararı

Mar 23, 2020 | Fiziksel Şiddet Sebebiyle Boşanma

Evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasının açılma tarihinden sonraki olaylar boşanma hükmüne esas alınamaz

Toplanan delillerden davacı-davalı (koca)’nm eşine fiziksel şiddet uyguladığı, evi terkettiği sabittir. Davacı-davalı kocanın tanık beyanları soyut olup kadına atfı kabil bir kusurlu eylem ispat edilememiştir.

Fethiye 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2012/231 esas sayılı dosyasında kadına atfedilen olay ise boşanma davasının açılmasından sonraki tarihe ait olup yargılaması devam etmekte olan bu boşanma davasına esas alınamaz. Gerçekleşen bu duruma göre davacı-davalı (koca)’nm evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan olaylarda tam kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Davalı-davacı (koca)’nm boşanma davasının reddine karar verilmesi gerekirken kabulü ile boşanmaya hükmedilmesi doğru olmamıştır. (Y2HD, 01.12.2014, E. 2014/25531, K. 2014/24264)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasının açılma tarihinden sonraki olaylar boşanma hükmüne esas alınamaz

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.