Evlilik Birliğinin Korunması Davasında Yetkili Mahkeme

May 13, 2019 | Boşanma Davası Makaleleri

Evlilik Birliğinin Korunmasında Yetki:

TMK nun 201.maddesinde evlilik birliğinin korunması konusunda gerekli önlemlerin alınabileceği hallerde hangi mahkemenin yetkili olduğu ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

Evlilik birliğinin korunması kapsamına giren ve TMK nun 197. maddesinde düzenlenmiş olan: “Eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemlerin alınmasında” ya da TMK nun 199. maddesi mucibince ailenin ekonomik varlığının korunması, evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi için önlemler alınması ve yine TMK nun 194. maddesinde düzenlenen aile konutu ile ilgili olarak konutun kira sözleşmesinin feshi ya da konutun devri veya üzerindeki hakların sınırlandırılması hususlarında diğer eşin rızasının alınamaması halinde müdahalede bulunulmasında yetkili mahkeme açıkça gösterilmiştir.

Mezkur TMK nun 201. maddesine göre: “Evlilik birliğinin korunmasına yönelik önlemler konusunda yetkili mahkeme eşlerden herhangi birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Eşlerin yerleşim yerleri farklı ve her ikisi de önlem alınması isteminde bulunmuş ise. yetkili mahkeme ilk istemde bulunanın yerleşim yeri mahkemesidir. Önlemlerin değiştirilmesi, tamamlanması veya kaldırılması konusunda yetkili mahkeme, önlem kararını veren mahkemedir. Ancak, her iki eşin de yerleşim yerleri değişmişse, yetkili mahkeme eşlerden herhangi birinin yeni yerleşim yeri mahkemesidir.” Ancak mezkur maddede birkaç yetkili mahkeme belirlendiği için, belirlenen yetkiler kesin nitelikte bulunmamaktadırlar’.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.