Evlilik birliğini kurtarmak amacıyla eşinin anne babasına gidip özür dileme af kapsamında değildir- Yargıtay Kararı

Mar 17, 2020 | Boşanma Davasında Affetme

Evlilik birliğini kurtarmak amacıyla eşinin anne babasına gidip özür dileme af kapsamında değildir

Mahkemece, davalı-karşı davacı kadının davasına dayanak olan iddiaları af kapsamında kabul edilerek, kadının davası reddedilip, erkeğin davası yönünden ise davalı-karşı davacı kadın kusurlu sayılmıştır. Ancak, davalı-karşı davacı kadının, evlilik birliğini kurtarmak amacıyla eşinin anne babasına gidip özür dilemesi ve müşterek evlerine gitmesinin af kapsamında olmadığı, barışma girişimi sayılabileceği zira bu girişim üzerine tarafların bir araya gelip ortak hayata devam etmedikleri anlaşılmaktadır. Hal böyle olunca; yapılan soruşturma, toplanan delillerle davacı-karşı davalı erkeğinde, müşterek evin kilidini değiştirdiği, birlikte yaşamaktan kaçındığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davalı-karşı davacı kadın da dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, davalı-karşı davacı kadının boşanma davasının da kabulü ile boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 17.09.2015, E. 2015/2468, K. 2015/16244)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evlilik birliğini kurtarmak amacıyla eşinin anne babasına gidip özür dileme af kapsamında değildir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.