Evlenmeden önce panik atak olduğu gizlenmek suretiyle evliliğin gerçekleştirildiği ileri sürülerek manevi tazminat istemi aile mahkemelerinin görevi kapsamına girmemektedir- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Evlenmeden önce panik atak olduğu gizlenmek suretiyle evliliğin gerçekleştirildiği ileri sürülerek manevi tazminat istemi aile mahkemelerinin görevi kapsamına girmemektedir

Davacının, maddi ve manevi tazminat istekleri, Türk Medeni Kanununun 174. maddesinde yer alan sebebe dayanmamaktadır. Davacı, boşanmadan sonra açtığı bu dava ile boşandığı eşi davalı Semahat’m, evlenmeden önce “panik atak” olduğu halde bu durumunun eşi ve diğer davalılar kayınbabası ile kayınvalidesi tarafından gizlenmek suretiyle evliliğin gerçekleştirildiğini ileri sürerek, her üç davalıdan manevi tazminat ve düğün masrafları ve takılar karşılığı da maddi tazminat talep etmektedir.

Manevi tazminat isteği ile düğün masrafları karşılığı olan maddi tazminatın ve takılar karşılığı olan tazminatın da bağıştan rücu sebebine dayandığı nazara alınarak taleplerin tümünün Borçlar Kanunundan kaynaklandığı görülmektedir. Aile hukuku ile alakalı değildir ve aile mahkemelerinin görevi kapsamına girmemektedir. Bu husus gözetilmeden davaya “aile mahkemesi” sıfatıyla bakılması doğru olmamıştır. (Y2HD, 06.06.2011, E. 2010/7106, K. 2011/9935.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.