Evlenmeden önce kendi isteğiyle işini bırakan eşin yoksun kaldığı kazanç kaybını talep etmesi mümkün değildir- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat, Eşler Arasında Meslek veya İş Seçimi

Evlenmeden önce kendi isteğiyle işini bırakan eşin yoksun kaldığı kazanç kaybını talep etmesi mümkün değildir

Taraflar, 19.05.2002 tarihinde evlenmişlerdir. Türk Medeni Kanunu, kadının bir iş veya sanatla iştigalini, kocanın açık veya örtülü rızasına bağlı tutmamıştır.

Kanuna göre eşlerden her biri, meslek ve iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzuru ve yaran göz önünde tutulur (TMK. md.192).

Davacı, evlilik birliği içinde çalışmasına ve evlilik öncesindeki öğretmenlik mesleğini yürütmesine davalının engel olduğunu ispatlayamamıştır. Dosyadaki belgelere göre de, davacının evlenmeden önce kendi isteğiyle işini bıraktığı anlaşılmaktadır. Bu durumda evlilik birliği içinde çalışmaması suretiyle yoksun kaldığı kazanç kaybını talep etmesi mümkün değildir. İsteğin reddi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 18.07.2011, E. 2011/12261, K. 2011/12355.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.