Evlenme nedeniyle öğrencisi olduğu Askeri Tıp Akademisinden atılarak ödemek zorunda kalınan tazminata yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Evlenme nedeniyle öğrencisi olduğu Askeri Tıp Akademisinden atılarak ödemek zorunda kalınan tazminata yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davalı-davacı kadın evlenmesi nedeniyle öğrencisi olduğu Gülhane Askeri Tıp Akademisinden atıldığını ve tazminat ödemek zorunda kalacağını belirterek maddi tazminat talebinde bulunmuştur.

Bu talep Türk Medeni Kanununun 174/1. Maddesi anlamında boşanmanın fer’isi niteliğinde değildir. Bu talep yönünden davanın tefriki ile görev yönü düşünülerek karar vermek gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir. (Y2HD, 20.01.2011, E. 2009/21544, K. 2011/554.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.