Evlat edinmeye ilişkin davada yararı çatışması sebebiyle küçüğe kayyım atanarak kayyımın da davaya dahil edilmesi gerekir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Evlat Edinme

Evlat edinmeye ilişkin davada yararı çatışması sebebiyle küçüğe kayyım atanarak kayyımın da davaya dahil edilmesi gerekir

Dava sonucunda verilecek karar, davacı ile davalılardan Hacer’in müşterek çocuğu olan küçük Sudenaz’m hukuki yararını etkilemektedir. Bu davada küçük Sudenaz ile davacının yaran çatıştığından küçüğe kayyım tayini, kayyımın da davaya dahil edilmesi, varsa onun da göstereceği delillerin toplanması ve sonucu uyannca karar verilmesi gerekirken, bu yön gözetilmeden davaya devamla yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykın olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 27.02.2012, E. 2010/20045, K. 2012/3918)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.