EVLAT EDİNME DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

Şub 25, 2019 | Medeni Hukuk

Evlat Edinmek İçin Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Evlat edinmek isteyen bireylerin bu hususa mahkemenin onayını alarak yola çıkmaları gerekmektedir. Aşağıda “evlat edinme dava dilekçesi” örneği bulunmaktadır. Bu dilekçe örneği evlat edinmek isteyen “aileler” için hazırlanmıştır.

Eğer evlat edinmek isteyen kişi “bekar” ise, bu durumda “tek başına evlat edinme dilekçesi” hazırlayarak dava yöneltmesi gerekir.

Yine başka bir durum olarak “ergin bireylerin evlat edinilmesi” söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ise “ergin bireylerin evlat edinilmesi dilekçesi” hazırlanması gerekmektedir. Adana Avukat İncekaş Hukuk Bürosu tarafından hazırlanan örnek dava dilekçelerini sizlere sunuyoruz.

Evlat Edinme Dava Dilekeçsi Örneği -1-

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK  MAHKEMESİ’NE

(AİLE MAHKEMESİ SIFATIYLA)

DAVACI:

ADRES:

T.C.:

VEKİLİ:Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA

ADRES:

DAVALI:

ADRES:

KONUSU: Evlat edinmeye izin talebidir.

AÇIKLAMALAR:

1-…. yıldır evli olup …. yaşındayım.Bu evlilik zaman dilimi içerisinde gerekli tedavileri dahi olmuş olmamıza rağmen çocuğumuz olmamıştır.Evlilik kayıtları .. ili, ….ilçesi, …. mahallesi, …. cilt no, …. sıra no, …… kütük sıra nodadır.

2-…….. isimli  …. yaşındaki …. ili, …ilçesi, ….. mahallesi, ….. cilt no, …. sıra no, ……. kütük sıra nosuna kayıtlı çocuğu evlat edinmek istemektedir.

3-Yasanın aramış olduğu bütün gereksinimlere haiz olup ekonomik ve sosyal açıdan herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır.Eşimle beraber evlat edindikten sonra yıllardır özlemini çektiğimiz evlat hasretine bir son verilecek ve küçük bir aile sıcaklığına kavuşacağızdır.

4-Evlat edinilecek olan küçüğün de aile özlemi sonlandırılacak küçük bir aile ortamı ve daha rahat bir hayat standartlarına sahip olacağı aşikardır.

HUKUKİ SEBEPLER:

Hukuk Muhakemeleri Kanunu, TMK ve ilgili sair mevzuat hükümleri

DELİLLER:

Nüfus kayıtları, muvafakat, tanıklar ve sair ilgili deliller

SONUÇ VE TALEP:

Yukarıda açıklanan nedenlerden ve re’sen araştırılması gereken hususlardan dolayı yasal koşullara haiz olmam sebebiyle küçük …… ın evlat edinilmesine izin verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

                                                                                      TARİH:

                                                                                         İMZA:

Evlat Edinme Dava Dilekeçsi Örneği -2-

( )AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI :

ADRES   :

 

VEKİLİ  : 

ADRES  :

DAVALI :

ADRES   :

DAVA KONUSU: Evlat edinmeye izin talebinden ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR:

1-Müvekkil davacı davalı ’ nun öz teyzesidir. Müvekkil 1987 yılında evlenmiş, bir yıl süre ile evli kalmış, ancak bu evliliğinden çocuk sahibi olmamış ve ardından başka bir evlilik de yapmamıştır.

2-Davalı X’nın babası X 1996 da annesi X ise X 2005 tarihinde vefat etmişlerdir. Davalı X’nun ailesinden geriye sadece kendisinden beş yaş küçük kardeşi X kalmıştır. Davalı X 2014 tarihinde X ile evlenmiştir.

3-Müvekkil baba ve anneleri vefat ettiğinden bu yana davalı X ve kardeşi X’ya kendi öz evlatları gibi bakmıştır. Özellikle küçüklerin öz annelerinin vefatından sonra onlara annelik yapmıştır. Her iki kardeşin de tüm bakım ve sorumluluklarını üstlenmiş, eğitim hayatlarını tamamlayabilmeleri için tüm imkanlarını seferber etmiştir.

3– Müvekkil doğduğu günden bu yana bir arada yaşadığı, anne ve babasının vefatından sonra tamamen bakım ve sorumluluğunu üstlendiği, kendi öz evladı gibi bakıp büyüttüğü davalı X’yu ve kardeşi X’yı evlat edinmek istemektedir. Müvekkil ile evlat edinmek istediği davalı X arasındaki yaş farkı da 27 dir. Bugüne kadar yaşadıkları çevre, akraba ve komşuları zaten onları anne-kız olarak görmüştür. Müvekkil ile davalı X’nun davalının evlendiği 2014 yılına kadar birlikte yaşadıklarına dair adres kayıtları ilgili kurumlardan talep edilecektir.

4– Davalı X ve eşi X de müvekkilin davalı X’yu evlat edinmesine rıza göstermektedir. Bu husus davalı …..’nun eşi ………’nin de huzurda dinlenilerek beyanı alındığında görülecektir. Bu durumda duruşmanın yapılarak MK 305 vd hükümleri gereğince ……….’nin teyzesi müvekkil tarafından evlat edinilmesine izin verilmesini talep etmek için iş bu davayı açma zorunluluğu doğmuştur.

 

HUKUKİ SEBEPLER: Medeni Kanun MK m.305 vd. hükümleri ve sair yasal delil.  

 

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kaydı, tanık ve her türlü delil.

 

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda arz ve izah ettiğimiz hususlar göz önüne alınarak, müvekkilimin (…..) ’i evlat edinmesine izin verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 

                                                                                               DAVACI

VEKİLİ

Evlat Edinmeye İzin Dava Dilekçesi

ADANA … SAYIN HAKİMLİĞİ’NE,  

DAVACI:

VEKİLİ: Adana Avukat İncekaş Hukuk

KARŞI TARAF

DAVALILAR:

KONU: Evlat edilmeye izin talebidir.

AÇIKLAMALAR          :

1-Müvekkilimiz, 45 yaşında olup evlidir. Evliliğinden bu güne kadar çocuğu olmamıştır. Evlilik kayıtları ……. İli, ……. İlçesi, ……. Mahallesi, ……. Cilt No, ……. Sayfa No ve ……. Kütük Sıra Nodadır.

2-Müvekkilimiz 13 yaşındaki ……. i evlat edinmek istemektedir. Annesi ve babası trafik kazasında ölen ve kuzeninin yanında kalan küçüğün nüfus kaydı da ……. İli, ……. İlçesi, ……. Mahallesi, …….Cilt No, ……. Sayfa No ve …….Kütük Sıra Nodadır.

3-Müvekkilimiz yasanın aradığı evlat edinme koşullarının tamamına sahiptir. Ekonomik ve sosyal güvencelere sahiptir. Müvekkilimizin eşi de bu işleme muvafakat etmektedir. Müvekkilimiz ve eşi evlat edinmenin gerçekleşmesi halinde yıllar sonra özlemini çektikleri evlat sevgisine, küçük de aile sıcaklığına ve güvenceye kavuşacaktır.

4-Müvekkilimizin küçük ……. yi evlat edinmesine izin verilmesini istemekteyiz.

YASAL NEDENLER       : MK,HUMK ve sair mevzuat.

KANITLAR             : Nüfus kayıtları, muvafakat, diğer kanıtlar.

İSTEM SONUCU         :

Açıklanan Nedenler ile yasal koşulları taşıyan müvekkilimizin küçük ……. yi evlat edinmesine izin verilmesine karar verilmesini talep ederiz.

                                                                                                             DAVACI VEKİLİ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.