Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

“Evlat edinilmesine” şeklinde karar verilmesi gerekirken “evlat edinilmesine izin verilmesine” şeklinde karar verilemez- Yargıtay Kararı

“Evlat edinilmesine” şeklinde karar verilmesi gerekirken “evlat edinilmesine izin verilmesine” şeklinde karar verilemez

Davacılar tarafından açılan davada, küçük Merve’yi evlat edinmelerine karar verilmesinin talep edildiği, mahkemece yapılan yargılama sonucunda davamn kabulüne ve Merve Kılıç’m davacılar tarafından evlat edinilmesine izin verilmesine karar verildiği, kararın temyiz edilmeksizin kesinleştiği ve davaya Aile Mahkemesi sıfatıyla bakılmadığı anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 315. Maddesi gereğince evlatlık ilişkisi mahkeme karan ile kurulacağından, mahkemece Merve Kılıç’ın davacılar tarafından evlat edinilmesine şeklinde karar verilmesi gerekirken, evlat edinilmesine izin verilmesine şeklinde karar verilmesi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 23.01.2012, E. 2010/15103, K. 2012/939)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 3 Mayıs 2020 13:18

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.