Evlat edinilenin evlat edinenden en az on sekiz yaş küçük olması şarttır- Yargıtay Kararı

May 3, 2020 | Evlat Edinme

Evlat edinilenin evlat edinenden en az on sekiz yaş küçük olması şarttır

Davacı Haluk Emre’nin 18.08.2008 tarihinde açtığı davada, eşi Bircan Emre’nin ilk eşinden olma ergin çocuklan Ebru Gökçen Canımana ile Hakan Yalçın Cammana’yı evlat edinmesine karar verilmesini istediği, mahkemece davanm kabulüne karar verildiği hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 308. maddesinde ”Evlat edinilenin, evlat edinenden en az on sekiz yaş küçük olması şarttır.” hükmü mevcuttur.

Dosyada mevcut nüfiıs kayıt örneklerinden, 03.03.1959 doğumlu olan davacı Haluk ile evlat edinilmek istenen 08.09.1974 doğumlu Ebru Gökçen arasındaki yaş farkının onsekiz yıldan az olduğu anlaşılmaktadır. Mahkemece, yasal şartın oluşmaması nedeniyle davacının davasının reddine karar verilmesi gerekirken Medeni Kanunun 308. maddesi hükmüne aykırıolarak davanın kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y2HD, 26.01.2012, E. 2010/15099, K. 2012/1412.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.